Životnost solárních panelů se obvykle pohybuje kolem 25 až 30 let.

Životnost solárních panelů – jak dlouho vám vydrží?

 • Většina solárních panelů vydrží 25+ let s průměrnou roční mírou degradace 0,50 %.
 • Solární panely se "nekazí" a jen velmi zřídka jsou vadné nebo se rozbijí.
 • Solární invertory a solární baterie budete muset vyměnit, pokud životnost solárních panelů bude 25+ let.
 • Správná údržba solárních panelů pomůže zajistit jejich delší životnost.

Solární panely nabízejí majitelům domů skvělý způsob, jak snížit svou uhlíkovou stopu. Naštěstí vám životnost solárních panelů umožní vyrábět energii po mnoho let, což poskytuje skvělou návratnost investice.

Můžete se spolehnout, že většina fotovoltaických solárních panelů vydrží 25 let a více, než začnou znatelně degradovat. Většina výrobců solárních panelů poskytuje standardní 25letou záruku na očekávanou životnost solárních panelů. Po 25 letech nebude nutné vaše solární panely nutně vyměňovat; jejich schopnost absorbovat sluneční záření se však sníží.

V tomto blogovém článku vysvětlíme, jak dlouho solární panely vydrží, zkontrolujeme míru degradace solárních panelů a prozkoumám způsoby, jak zajistit, aby vaše solární panely vydržely co nejdéle.

Co je to rychlost degradace solárních panelů?

V průběhu času solární panely ztrácejí svou schopnost absorbovat sluneční světlo a přeměňovat ho na sluneční energii v důsledku faktorů, jako je teplejší počasí a přirozené snížení chemické účinnosti v panelu. To je to, co se nazývá „míra degradace“.

Čím nižší je rychlost degradace, tím lepší je panel. Když má solární panel nižší rychlost degradace, bude během své životnosti vyrábět více energie.

Míra degradace se liší od jedné značky k druhé; kvalitnější panely mají nižší míru degradace oproti méně kvalitním panelům. To je důležité mít na paměti při porovnávání solárních panelů, protože z dlouhodobého hlediska může mít větší smysl utratit více peněz za kvalitnější panely.

Podle studie National Renewable Energy Laboratory (NREL) nabízejí špičkoví výrobci moderních solárních panelů, jako jsou Panasonic a LG, panely s mírou degradace až 0,30 % ročně. Nejhorší míra degradace je pak cca 0,80 % ročně, ale jako měřítko můžete očekávat průměrnou míru degradace 0,50 % ročně pro jakýkoli panel. To jsou statistická data, od kterých se můžete odrazit.

Typ panelu Míra degradace Snížení výkonu za 25 let Množství z původního výkonu po 25 letech
Panel 1 0,30 % 6,96 % 93,04 %
Panel 2 0,50 % 11,33 % 88,67 %
Panel 3 0,80 % 17,53 % 82,47 %

U většiny kvalitních solárních panelů (Panel 1 v tabulce výše) je míra degradace 0,30 %, což znamená, že každý rok se výkon panelů sníží o 0,30 %. Za 25 let to představuje celkem 6,96 %, což znamená, že vaše panely budou za 25 let fungovat na 93,04 % své původní kapacity.

Pokud investujete do solárních panelů typu Panel 2, vaše panely se každý rok zhorší o 0,50 % a na konci 25leté záruky budou fungovat na přibližně 88,67 % své původní kapacity. Pokud se vaše solární panely nerozbijí, nebudou mít výrobní vady nebo nebudou neopravitelné, můžete i po 25 letech očekávat vynikající výkon od těchto solárních panelů.

Špatné solární panely?

Na solárních panelech technicky neexistuje žádné datum expirace. Postupem času však přirozeně inklinují ke snížení účinnosti výroby energie.

Některé panely mohou také prasknout v důsledku fyzického poškození extrémními povětrnostními podmínkami. Například, když je extrémní zima, opakující se bouře s krupobitím nebo fyzické poškození způsobené padajícími úlomky, mohou solární panely vytvořit mikrotrhliny, které nakonec rozbijí celý panel.

A i rychle se vyskytující extrémní kontrasty teplot mohou také oslabit solární panely, protože materiály, které je tvoří, jako jsou solární články a kovy, se budou smršťovat a roztahovat. Solární panely jsou také vystaveny možnému poškození vodou, ke kterému by mohlo dojít v důsledku zrady těsnění, které chrání panely před degradací vodou.

Dobrou zprávou je, že standardní 25letá záruka by se měla vztahovat na všechna poškození solárních panelů počasím. Každý výrobce solárních panelů nabízí různé záruky, takže si nezapomeňte přečíst drobný tisk ve smlouvě, abyste se ujistili, že jsou vaše panely kryté za jakýchkoli podmínek.

Studie NREL ukázala, že u solárních panelů vyměněných od roku 2000 selže ročně jen asi 5 panelů z 10 000.

Kdy uvažovat o výměně solárních panelů

Pokud si po uplynutí 25 let všimnete, že se váš účet za energii plíživě zvyšuje, může to být způsobeno právě tím, že váš solární systém nefunguje efektivně. V případě, že k tomu dojde, možná budete muset investovat do nových solárních panelů.

Mnoho solárních společností nabízí různé aplikace nebo i fyzické sledovače, které monitorují vaši solární výrobu elektřiny měsíčně nebo dokonce denně. Když budete mít přehled o typickém množství energie na výstupu vašich panelů, pomůže vám to zjistit, zda něco není v pořádku.

Pokud například vaše solární panely vyrobí 35 kWh čisté elektřiny za týden a vy si všimnete, že se to v průběhu let sníží na 32 kWh, pak na 30 kWh – a na vaší střeše nejsou žádné viditelné úlomky ani nárůst stínu – může to znamenat že vaše panely začínají degradovat.

Když vaše panely již nevyrábějí množství elektřiny, které váš domov potřebuje, je čas je vyměnit.

Jaké další součásti solárního systému mohou vyžadovat výměnu?

Hardware, který tvoří solární systém, včetně držáků, solárních baterií a invertoru, má vyšší šanci na rozbití než skutečné solární panely.

Výměna držáků / stojanů

Protože je stojany jsou navrtány většinou (ne vždy) do střechy, aby držel panely, jsou více vystaveny povětrnostním vlivům, včetně slunce, deště, sněhu a extrémními teplotám.

Výměna solárního invertoru

Můžete očekávat výměnu invertoru tak každých 10-15 let. Normálně bude nutné solární invertor vyměnit během životnosti vašeho solárního systému, protože pracuje extrémně tvrdě jako nástroj, který převádí stejnosměrnou elektřinu na střídavou elektřinu pro váš domov.

Výměna solární baterie

Solární baterie, jako Tesla Powerwall, jsou volitelným doplňkem vašeho solárního systému a slouží k ukládání přebytečné solární energie.

Solární baterie mají obvykle 10letou záruku, což je přibližně v době, kdy se jejich výkon začíná zhoršovat. Po 10 letech je tedy možná budete muset vyměnit, abyste si zachovali špičkový výkon. Pokud si zakoupíte baterii, ověřte si u výrobce baterie konkrétní záruku.

Jedním ze způsobů, jak udržet váš solární systém v provozu na svém vrcholu, je synchronizovat údržbu střechy s údržbou a výměnou solárních panelů. V závislosti na typech střešních šindelů je třeba typickou střechu vyměnit přibližně každých 25 let, což je ideální čas pro případnou výměnu solárních panelů.

Můžete nějak prodloužit životnost solárního panelu?

Solární panely se obecně velmi snadno udržují, protože jsou vyrobeny tak, aby odolávaly povětrnostním vlivům, jako je sníh, kroupy a vítr. Vzhledem k tomu, že solární panely nemají pohyblivé části, je u nich také méně pravděpodobné, že se „rozbijí“ nebo budou muset být nějak často opravovány. To opravdu ne.

I když solární panely mohou být v pořádku, pokud je necháte „jen tak“, můžete jejich životnost prodloužit běžnou péčí a kvalitní údržbou. Chcete-li zachovat a prodloužit životnost vašeho FV systému, můžete postupovat podle těchto jednoduchých kroků:

 • Spolupracujte s renomovanou společností, která zajišťuje pravidelné kontroly a údržby. Kontroly a údržby vás mohou upozornit na jakékoli zhoršení kvality panelů, na jakékoli problémy s držáky připevněnými ke střeše a na to, zda je vše ok. Ujištění, že systém funguje hladce, pomůže solárním panelům fungovat co nejlépe.
 • Udržujte své panely čisté tím, že je omyjte vodou, pokud jsou špinavé. Pokud je ponecháte na panelu příliš dlouho, může prach nebo písek způsobit mikrotrhliny a škrábance na solárním panelu. Pokud není toto správně řešeno, mohou se tyto trhliny zmnožit a rozbít panel.
 • Odstraňte veškeré nečistoty, jako jsou spadlé větve stromů a sněhová zátěž. Spadané větve nebo kroupy mohou způsobit ještě větší škody než prach nebo písek, protože vyvíjejí větší tlak na panel. Padající větve mohou panely přímo rozbít, ale malé větve ponechané na panelech mohou také způsobit poškrábání a způsobit velkou váhu panelům, pokud se nahromadí.
 • Pokud na panelech zůstane sníh, může zmrznout a způsobit na panelech mikrotrhlinky vlivem extrémního chladu. Nejlepší je odstranit všechny nečistoty z panelů, abyste odstranili přetlak a snížili pravděpodobnost mikrotrhlin.

Dodržováním těchto velmi jednoduchých kroků snížíte jakékoli namáhání solárních panelů, díky čemuž bude více pravděpodobné, že vaše panely vydrží co nejvíce let.

Pravidelná údržba vás také upozorní na jakékoli počáteční problémy, které mohou být pokryty vaší zárukou. Pokud si všimnete něčeho špatného na vašich solárních panelech, obraťte se na svoji firmu, která vám panely instalovala, aby vám dodali náhradní díly potřebné k udržení vašeho systému v provozu. Tím, že budete solární panely udržovat čisté, pomůže jejich kondici a budou déle absorbovat více slunce.

Měli byste vyměnit solární panely automaticky po 25 letech?

Systémy solárních panelů budou vyrábět elektřinu i po 25leté záruční době, pokud jsou dobře udržovány. Je však důležité poznamenat, že už nebudou tak účinné při výrobě energie, jako když byly poprvé instalovány.

Panely tedy nemusíte vyměňovat, pokud:

 • Vaše solární panely produkují dostatek energie pro vaše potřeby elektřiny. Pak přeci není důvod je měnit.
 • Pokud není žádný z vašich panelů rozbitý

Panely však musíte vyměnit, pokud:

 • Vaše solární panely produkují příliš málo elektřiny až do bodu, kdy již nedostatečně napájejí váš domov
 • Váš systém nebyl řádně udržován a má mnoho poškozených panelů, pak je potřeba panely vyměnit
 • Spolupráce s renomovanou firmou vám pomůže zajistit, že vaše solární panely budou vysoce kvalitní a budou kryty zárukou. Obecně je hodně vzácné, že se solární panely nějak „pokazí“ a neměli byste mít problém spoléhat se na své solární panely po dobu 25+ let. Klidně i 30 let.

  A dále si přečtěte

  Studie a zdroje článku

Dále si u nás o FVE přečtěte:

Post navigation

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.