Solární baterie

Jak se ukládá solární energie?

  • Mechanické skladování, skladování tepla a solární baterie jsou způsoby, jak lze solární energii ušetřit pro budoucí použití.
  • Solární baterie jsou nejběžnějším úložištěm solární energie pro fotovoltaické solární systémy v obytných domech.
  • Lithium-iontové baterie se nabíjejí a vybíjejí díky chemické reakci, která přenáší elektrony z jedné části baterie do druhé.
  • Skladování solární energie poskytuje spolehlivé záložní napájení, energetickou nezávislost, může snížit účty za elektřinu a je šetrné k životnímu prostředí.

Solární panely jsou jedním z nejlepších nástrojů, které máme k boji proti změně klimatu a k získání určité svobody od energetických společností. Solární panely však mají jednu fatální chybu: nevyrábějí elektřinu, když nesvítí slunce.

Zde přichází na řadu otázka akumulace solární energie. Spárování systému solárních panelů s akumulací energie umožňuje využívat solární energii, i když není slunce, a šetřit elektřinu pro pozdější použití.

Solární úložiště je nejen skvělé pro životní prostředí, ale také odemyká řadu výhod pro majitele domů, jako je přístup ke spolehlivé záložní energii a v některých případech další úspory na účtech za elektřinu.

Jak ukládat solární energii

Většina majitelů domů se rozhodne ukládat svou solární energii pomocí solární baterie. Technicky můžete solární energii ukládat prostřednictvím mechanického nebo tepelného skladování energie, jako jsou přečerpávací vodní systémy nebo technologie skladování energie roztavené soli, ale tyto možnosti skladování vyžadují hodně prostoru, materiálů a pohyblivých částí. Celkově to fakt není nejpraktičtější způsob ukládání energie pro domácnost.

Solární baterie jsou na druhou stranu skvělým způsobem, jak ukládat rezidenční solární energii. Nejběžnějším typem baterie používané pro skladování solární energie jsou lithium-iontové baterie. Lithium-iontové baterie vydrží déle, vyžadují méně údržby a zabírají méně místa než jiná řešení pro skladování solární energie na trhu, jako jsou třeba klasicky olověné baterie.

Lithium-iontové baterie jsou schopny ukládat sluneční energii prostřednictvím řady chemických reakcí, kdy se ionty lithia pohybují roztokem elektrolytu v baterii. Když tedy solární panely posílají elektřinu do akumulátorového úložného systému, dojde k chemické reakci, která přesune ionty lithia a uvolní elektrony v roztoku elektrolytu v akumulátoru, který ukládá energii.

Když potřebujete použít elektřinu z baterie, elektrony proudí zpět a elektřina se z baterie vybije. Tento proces lze opakovat znovu a znovu, čímž se baterie opět dobije.

Kolik stojí skladování solární energie?

Přidání úložiště solární energie do vašeho domova bude stát někde mezi 9 000 a 12 000 USD.

Náklady na skladování solární energie každým rokem klesají s tím, jak se technologie baterií zdokonaluje a čím dál tím více lidí ji přijímá. To však neznamená, že solární úložiště stále nestojí pěkný cent. Naštěstí existují některé státy, které nabízejí slevy a pobídky speciálně pro skladování solární energie, jako je kalifornský program SGIP, které pomáhají zmírnit ránu počátečních nákladů. Nejen to, solární baterie mají také nárok na 30% federální solární daňový kredit.

Další informace: Průvodce solárními pobídkami podle jednotlivých států

Skutečná cena, kterou zaplatíte za skladování solární energie, závisí na typu baterie, kterou jste si vybrali, výrobci a počtu baterií, které nainstalujete. Některé z nejoblíbenějších značek solárních baterií zahrnují Tesla Powerwall, LG Chem RESU a sonnen.

Nejste si jisti, kde začít, když přijde na nákup solární energie? Podívejte se na našeho kompletního průvodce solárními bateriemi.

Výhody skladování solární energie

Systémy pro ukládání solární energie jsou každým rokem populárnější a není divu proč tomu tak je – zde je jen několik výhod instalace solárního úložiště:

Záložní napájení

Navzdory tomu, čemu mnoho lidí věří, solární panely nenapájejí váš domov při výpadku proudu. Chcete-li, aby vaše světla zůstala rozsvícená, když elektrická síť vypadne, musíte svůj solární systém spárovat se solární baterií. To je důvod, proč je skladování energie nejoblíbenější v místech, kde jsou rozšířené výpadky proudu poněkud častější.

Jako další bonus jsou solární baterie mnohem tišší možností záložního napájení než generátory pohlcující plyn. Navíc si nemusíte dělat starosti s doplňováním paliva do baterie, prostě necháte své solární panely dělat svou práci a energie je připravena k použití!

Energetická nezávislost

Mít akumulaci solární energie znamená, že jste o dost méně závislí na rozvodné síti. Už víte, že to znamená, že budete chráněni, když dojde k výpadku síťového napájení, ale také to znamená, že budete méně vázání ke společnostem všude kolem.

Za prvé, akumulace solární energie vás chrání před zvýšením sazeb za elektřinu, ke kterému téměř zaručeně dojde každý rok. Baterie vám umožňuje odebírat elektřinu z ní namísto odebírání energie ze sítě a placení drahých sazeb.

Navíc přesně víte, odkud pochází vaše energie. Společnosti mohou energii vyrábět z cizího plynu a ropy. Můžete si být jisti, že váš domov je napájen solární energií vyrobenou přímo na vaší střeše! A to je přeci super pocit!

Snížení vaší uhlíkové stopy

Mnoho energetických společností v Evropě stále vyrábí většinu své energie pomocí nečistých fosilních paliv. To znamená, že každou kilowatthodinou elektřiny, kterou spotřebujete z vaší sítě, pravděpodobně přispíváte ke spalování fosilních paliv.

Se systémy skladování solární energie však využíváte veškerou elektřinu, kterou váš solární systém vyprodukuje, a maximalizujete tak množství obnovitelné energie, na kterou váš domov běží. Solární panely nevyrábějí elektřinu v noci, takže jejich skladování vám umožní používat více čisté elektřiny k napájení vašeho domova. Používání čistého zdroje energie, jako je sluneční záření, snižuje emise uhlíku a přispívá ke šťastnější a zdravější planetě.

Je skladování solární energie vhodné pro váš domov?

Pokud žijete někde, kde dochází k častým výpadkům elektrické sítě, nebo pokud vaše elektrárna využívá sazby podle doby používání, bude pro vás skladování solárních baterií výhodnou investicí. Jinak jsou solární baterie stále dost drahé, takže pro některé majitele domů finančně nevyjdou až tak dobře.

I když existuje spousta výhod solárních baterií, musíte zvážit, zda tyto výhody převažují nad náklady. Mám na mysli, že skladování solární energie není něco, co musíte instalovat, je to spíše luxus.

I když skladování solární energie vám nemusí poskytnout další finanční úspory, solární panely téměř jistě ano. Solární panely jsou dnes levnější než kdy jindy a začnou vám šetřit na účtech za elektřinu od 1. dne provozu. Zda jsou solární panely vhodné pro váš konkrétní dům, můžete zjistit pomocí naší kalkulačky nákladů a úspor solárních úspor.

Jaké jsou ale všechny možnosti ukládání solární energie?

Solární energie může být tedy ukládána několika způsoby, aby byla k dispozici i tehdy, kdy slunce nesvítí nebo je jeho světlo jen velmi omezené. Zde jsou některé způsoby, jak ukládat solární energii:

Baterie: Nejběžnější způsob ukládání solární energie je pomocí baterií. Solární panely generují elektrickou energii během dne, která je pak uložena do baterií pro pozdější použití v noci nebo v oblačných dnech.

Pumpování vody: Solární energie může být využita k čerpání vody z hlubokých vrtů nebo studní pomocí solárních čerpadel. Tato voda může být poté použita k zavlažování polí nebo jako zásobník pro domácí účely.

Termální zásobníky: Solární tepelné kolektory mohou být použity k ohřevu vody nebo vzduchu. Tato tepelná energie může být poté uložena v termálních zásobnících pro pozdější použití.

Přečerpávací vodní nádrž: Tento systém využívá nadbytečnou solární energii k čerpání vody do vyšší nadmořské výšky. Poté, co je energie potřeba, voda je spuštěna dolů přes turbíny, čímž se generuje elektrická energie.

Solární akumulátory: Tyto zařízení přeměňují solární energii na chemickou energii pomocí elektrolytických procesů. Elektrická energie se používá k rozkladu vody na vodík a kyslík, které jsou následně uloženy. Poté může být vodík spalován v palivových článcích pro produkci elektřiny, když je to potřeba.

Skladování taveniny soli: Tento systém využívá solární energii k ohřevu taveniny soli na vysokou teplotu během dne. Tato tepelná energie je poté uchována a může být použita k výrobě elektřiny pomocí parních turbín v noci nebo za oblačného počasí.

Výběr vhodné metody ukládání solární energie závisí na konkrétních potřebách, dostupných zdrojích a finančních možnostech. Každá metoda má své výhody a nevýhody, a tak je důležité provést důkladnou analýzu před rozhodnutím. Ale jak jsem napsal v článku, v domácnosti jsou samozřejmě nejlepší volbou solární baterie.

Studie a zdroje článku

Dále si u nás o FVE přečtěte:

Post navigation

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.