Zabezpečení solárních panelů proti krádeži je dnes prakticky nutností.

7 způsobů, jak se chránit před krádeží solárních panelů

Představte si toto: Někdo si obstará bílou dodávku, pár polepů na dodávku „Ferdovy solární panely“ (nebo jiný nápis), zajede i k vyhlídnutému domu se solárním systémem, a za bílého dne sundá solární panely přímo ze střechy (zatím co jsou majitelé v práci). Všichni sousedé si myslí, že děláte klasikou údržbu.

Strašidelné co? Krádež solárních panelů je v Evropě celkem vzácná, ale stává se to (pravděpodobně ne ve výše uvedeném scénáři… ale co vy víte). Obvykle se to také stává u solárních pozemních systémů (zloději jsou líní lézt na střechu). V poslední době však i v Evropě počet krádeží solárních panelů stoupá. Takže pozor na to.

Dobrou zprávou je, že neexistuje dobrý způsob, jak prodat ukradené solární panely. Lidé, kteří se o to pokusí, jsou často zatčeni. Ale nepochybně se během několika let objeví sekundární trh s použitými solárními panely, protože lidé zkrátka budou upgradovat nebo vracet pronajaté solární systémy.

Jak se chránit před krádeží solárních panelů?

Možností máte celkem hodně. Záleží na vašich podmínkách a preferencích.

1. Jedno slovo: pojištění!

Tohle je číslo jedna, co musíte udělat. Pokud jste pojišťovně řekli, že jste na dům nainstalovali solární panely, máte to asi i ve smlouvě, a pak jste kryti. Pokud ne, nejste. Pozor na to. Zavolejte do pojišťovny a informujte se, jaké máte možnosti a kolik stojí.

Zdá se vám divné solární panely pojišťovat? Na pojištění solárních panelů či FVE není opravdu nic zvláštního. Určitě to neznamená, že pokud máte pojištěný dům, máte automaticky správně pojištěny i solární panely, protože téměř nic není automaticky pojištěno. Na to pozor. Vždy je třeba si ověřit, jaké mají jednotlivé pojišťovny podmínky. Kromě pojištění FVE se dají pojistit i další technologie, jako je například tepelné čerpadlo.

2. Ochrana alarmem

Také byste mohli vytvořit ochranu solárních panelů pomocí drátu (kabelu), který při jeho odstranění (přerušení) automaticky spustí alarm… nebo můžete dokonce použít svůj solární monitorovací systém, aby vás hned upozornil (ačkoli by to fungovalo pouze ve dne) že panely negenerují žádnou energii.

Zmíněný kabel je připevněn ke každému panelu. Pokud někdo bude chtít panel ukrást, bude muset přerušit kabel, což spustí poplach.

3. Kamerový systém

Mohli byste si pořídit i kamerový systém, který bude panely neustále hlídat a v případě něčeho nestandardního vás upozorní. I to je u nás celkem běžné (zvláště když máte solární panely na poli, kde je není snadné hlídat).

Kamerový systém vaše panely může hlídat i v noci. Kamery pak hlídají celý plot a areál FVE. Kamery lze také doplnit o kvalitní externí infra přísvit pro dokonalé vidění za úplné tmy.

4. Oploťte panely

Pokud máte pozemní systém, určitě panely musíte oplotit. Pevný plot je důležitým prvkem – je to ideální ochrana obvodu pozemku, na kterém je FVE postavena. Ideální je ochrana plotu pomocí infra bariér, nebo pomocí detekčního kabelu v plotu. Závory, které vysílají infra paprsek jsou v rozích pozemku. Pokud je paprsek přerušen dojde k poplachu. Závory se instalují cca 2 metry od plotu směrem dovnitř pozemku.

5. Radarové sledování pozemku

Už takovou dost exkluzivní variantou ochrany FVE jsou radary. Každá jednotka radaru za jednu vteřinu prozkoumá celých 360° a efektivně detekuje pohyb. Při narušení hlídaného prostoru se pak vyvolá alarm.

Velká výhoda radaru jsou minimální falešné poplachy a perfektní funkce za každého počasí. Radar také dokáže při spojení s PTZ kamerou automaticky sledovat pohyblivé objekty ve střeženém prostoru. A dále mohou být otočné kamery citlivé na teplo. Jedná se o speciální termokamery. Výhoda je špičková kvalita detekce pohybujících se objektů, nevýhodou je naopak vyšší cena.

6. Sériová čísla se mohou taky hodit

Solární panely mají sériová čísla, ale to pravděpodobně nezabrání jejich odcizení a nemusí to být až tak moc velká pomoc při jejich sledování. Požádat o ně při instalaci však neuškodí.
Přidělejte FV panely speciálními maticemi

Také dokonce existuje společnost, která vyrábí uzamykatelné šestihranné matice s vlastním jedinečným klíčem.

7. Informujte zloděje

Nalepte na solární panely viditelně nějakou nálepku s nápisem „chráněno bla bla bla alarmem“, ať už je to pravda nebo ne. Odstrašení může pěkně zabrat. Jen se ujistěte, že nepřelepíte část solárního panelu, to by byla škoda.

Zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: PetroP / depositphotos.com

Dále si u nás o FVE přečtěte:

Post navigation

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.