Solární generátory vám umožní využít energii slunce, ať jste kdekoli!

Solární generátor – jaké jsou jeho výhody?

 • Solární generátor je zařízení, které využívá sluneční energii k výrobě elektrické energie. Má několik výhod, které ho činí atraktivním zdrojem energie pro mnoho různých účelů. V tomto článku najdete některé z hlavních výhod solárního generátoru.
 • Je ekologicky šetrný: Solární generátory nevytvářejí žádné emise skleníkových plynů nebo znečištění ovzduší, což přispívá k ochraně životního prostředí a snižuje negativní dopady na klimatické změny.
 • Je to obnovitelný zdroj energie: Sluneční energie je obnovitelným zdrojem energie, což znamená, že je prakticky nevyčerpatelná. Slunce je k dispozici každý den, a to i v oblastech, kde není snadný přístup k jiným zdrojům energie.
 • Snadná instalace: Solární generátory lze relativně snadno nainstalovat na různých místech, a to i na odlehlých a odříznutých lokalitách, kde by bylo obtížné přivést elektrické vedení.
 • Má nízké provozní náklady: Po instalaci jsou provozní náklady solárního generátoru poměrně nízké. Slunce je zdarma, a údržba solárních panelů je obvykle minimální.
 • Dlouhá životnost: Solární generátory mají dlouhou životnost, obvykle alespoň 25 let, a často mají záruky na delší dobu. To znamená, že můžete očekávat dlouhodobý a stabilní zdroj energie.
 • Nízký hluk: Solární generátory nevytvářejí hluk během provozu, což je výhodné zejména pro místa, kde je ticho a klid důležitý.
 • Nezávislost na energetických společnostech: Solární generátor vás může učinit nezávislými na tradičních energetických společnostech a snížit vaši závislost na elektrické síti.
 • Flexibilita velikosti: Solární generátory lze navrhnout a instalovat ve velikosti odpovídající konkrétním potřebám. Můžete začít s menším systémem a postupně ho rozšiřovat, pokud potřebujete více energie.
 • Finanční výhody: V mnoha regionech jsou k dispozici různé finanční stimuly a dotace pro instalaci solárních generátorů, což může snížit náklady na jejich pořízení.

Solární generátory jsou skvělý způsob, jak mít po ruce další energii, ať už potřebujete mít rozsvícená světla, když se zhroutí síť, nebo si chcete nabít telefon na výletě v kempu.

V tomto článku se podíváme, jak fungují solární generátory, zvážíme jejich klady a zápory a podíváme se i na to, zda je solární generátor pro vás tou správnou investicí.

Co je to vlastně solární generátor?

Technicky je solární generátor jakýkoli systém, který využívá solární energii. Ale to, co většina lidí myslí, když říkají „solární generátor“, odkazuje na přenosnou elektrárnu, která k výrobě elektřiny používá místo fosilních paliv solární panely (například klasika je generátor na naftu).

Přenosný solární generátor využívá solární panely k zachycení sluneční energie a poté tuto energii ukládá do baterie – uložená energie se použije později. Většina solárních generátorů se používá třeba při kempování, na lodích a často jako záložní zdroj energie v případě výpadku sítě.

Jak fungují solární generátory?

Solární generátory mají čtyři hlavní součásti:

 1. Přenosné solární panely
 2. Solární regulátor nabíjení
 3. Solární baterie
 4. Střídač (inertor)

Solární panely přeměňují sluneční světlo na stejnosměrný proud, který pak prochází regulátorem nabíjení. Regulátor nabíjení reguluje napětí elektřiny do akumulátoru (baterie), kde se pak solární energie ukládá pro pozdější použití. Většina dnes prodávaných solárních generátorů jsou lithium-iontové baterie.

Infografika zobrazující solární generátor
Infografika zobrazující solární generátor

Když potřebujete využít energii uloženou v baterii, invertor přemění elektřinu na střídavý proud, který využívá většina spotřebičů a zařízení.

Střídač je druh elektrického měniče, který převádí stejnosměrné napětí resp. stejnosměrný proud na střídavé napětí resp. střídavý proud.

Solární generátory mají obvykle USB porty, klasické AC zásuvky a 12voltové zásuvky pro auta, které vám umožňují nabíjet více zařízení najednou. To je přeci super.

Jaké jsou výhody a nevýhody solárních generátorů?

Podívejme se na tabulku výhod a nevýhod solárních generátorů.

Výhody solárních generátorů Zápory solárních generátorů
Žádné nutné fosilní palivo Drahá počáteční investice
Čistá obnovitelná energie Pomalé dobíjení
Tichý a nenáročný na údržbu Omezený dostupný výkon

Podívejme se na to podrobněji.

Výhody solárních generátorů

Palivo (energie) zdarma ze slunce

Tradiční plynové či naftové generátory vyžadují neustálý nákup paliva. Se solárním generátorem nevznikají žádné náklady na palivo. To je velká výhoda. Jednoduše nastavte svůj solární panel slunci a užívejte si energie zdarma!

Čistá obnovitelná energie

Solární generátory se zcela spoléhají na čistou, obnovitelnou energii. To znamená, že se nejenom nemusíte starat o náklady na fosilní paliva pro pohon vašeho generátoru, ale nemusíte se starat ani o dopady používání nafty na životní prostředí.

Solární generátory při výrobě a ukládání energie neuvolňují žádné znečišťující látky. Můžete být v klidu s vědomím, že vaše kempování nebo výlet na lodi je poháněno čistou energií. Fajn pocit, že?

Tichý a nenáročný na údržbu

Další skvělá věc na solárních generátorech je, že jsou opravdu tiché. A na rozdíl od plynových generátorů nemají solární generátory žádné pohyblivé části. To výrazně snižuje množství hluku, který produkují při běhu. A snižuje to i množství potencionálních problémů a poruch.

Navíc žádné pohyblivé části znamenají, že pravděpodobnost rozbití částí solárního generátoru je fakt nízká. To výrazně snižuje množství údržby potřebné pro solární generátor ve srovnání s plynovým či naftovým generátorem. A to mám na solárních generátorech fakt rád.

Nevýhody solárních generátorů

Ano, solární generátory mají i několik nevýhod.

Počáteční vysoké náklady

Solární generátory vyžadují mnohem vyšší počáteční investici než tradiční naftové generátory. Průměrné náklady na benzínový generátor plynu se pohybují od 5000 Kč výše. Solární generátory budou obvykle stát třeba 5x tolik.

Solární generátory však mají mnohem nižší provozní náklady. Za dobu životnosti solárního generátoru tedy utratíte méně.

Celkem pomalé nabíjení

Baterie solárních generátorů lze dobíjet pouze na slunci. A i tak to chvíli trvá, než solární panely nabijí baterii. Solárnímu panelu s výkonem 100 wattů by nabití většiny středně velkých baterií solárních generátorů trvalo více než 9 hodin.

Generátory, které běží na fosilní paliva, lze kdykoli natankovat, takže můžete získat více energie právě tehdy, když ji potřebujete, aniž byste se museli starat o povětrnostní podmínky nebo denní dobu.

Omezený výkon

Velikost baterie solárního generátoru bude také omezovat, jaký výkon může generátor mít. Solární generátor pravděpodobně nebude schopen napájet celý váš domov. Dokáže však nabíjet telefony a notebooky a udržet malé spotřebiče v chodu po krátkou dobu. Na kempování super, to v pohodě stačí.

Generátory na fosilní paliva (benzínové, naftové, plynové) nejsou tak omezené v tom, co mohou pohánět a jak dlouho, protože je lze kdykoli doplnit.

Jaké jsou nejlepší dostupné solární generátory?

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou byste měli při nákupu solárního generátoru hledat, je kapacita baterie (neboli kolik energie baterie pojme), abyste věděli, zda bude solární generátor splňovat vaše energetické potřeby. To se obvykle měří ve watthodinách (Wh).

Čím vyšší kapacita, tím déle baterie vydrží. Například solární generátor o výkonu 1 000 Wh dokáže napájet 60wattovou žárovku téměř 17 hodin!

Většina solárních generátorů má design „all-in-one“, takže solární regulátor a invertor budou součástí baterie (bude to jeden box komplet). Ne všechny solární generátory však obsahují solární panely. Tyto generátory se obvykle dodávají pouze s baterií a měničem. Solární panely se pak nesou zvlášť.

Jaká jsou nejlepší využití solárních generátorů?

Každý si využije solární generátory po svém, to je jasné.

Obecně se solární generátory nejlépe používají pro nabíjení zařízení a provoz malých spotřebičů. Jsou skvělým zdrojem záložní energie pro plavbu na lodi nebo kempování (ve stanu, ale i v karavanu) díky své přenosnosti, navíc jsou čisté a nevyžadují, abyste museli mít po ruce spoustu fosilního paliva.

Solární generátor je perfektní zejména při kempování
Solární generátor je perfektní zejména při kempování

Solární generátory mohou v případě nouze napájet některé klíčové spotřebiče ve vaší domácnosti. Ale žádný přenosný generátor nebude schopen skutečně napájet celý váš domov mimo síť. K tomu opravdu nejsou solární generátory určeny.

Místo toho byste měli zvážit instalaci střešního solárního systému spárovaného s bateriovým úložištěm. Nejen, že vám to umožní mít záložní napájení pro většinu vašeho domova v případě nouze, ale pomůže vám to snížit váš účet za elektřinu po celý rok!

Studie a zdroje článku

Dále si u nás o FVE přečtěte:

Post navigation

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.