Solární panely můžete dát i na plochou střechu.

Můžete nainstalovat solární panely na plochou střechu? Co produkce energie a náklady?

 • Ano, solární panely můžete úspěšně nainstalovat na plochou střechu vašeho domova nebo firmy. Je však třeba si uvědomit některé problémy.
 • Systémy solárních panelů s plochou střechou mohou být ve skutečnosti flexibilnější ve svém designu než instalace na šikmé střeše, což usnadňuje využití vašich solárních panelů na maximum.
 • Solární panely na standardní šikmé střeše mají tendenci se samy čistit, omyjí je srážky. Ve skutečnosti i jen mírné naklonění – 3 až 4 stupně – může pomoci udržet solární panely čisté, když prší. Solární panely na ploché střeše však mají tendenci shromažďovat vodu, prach a nečistoty, což může snížit výrobu elektřiny až o 10 procent. Pokud tedy instalujete solární panely zcela na plocho, budete muset provádět častější čištění, abyste maximalizovali produkci energie.

Je možná instalace solárního panelu na plochou střechu?

Přemýšleli jste možná o tom, že byste si domů pořídili solární systém. Slyšeli jste o všech způsobech, jak vám může ušetřit energii, a zní to jako skvělá příležitost. Je tu jen jeden problém: vždy jste slyšeli, že solární panely musí být umístěny pod úhlem, aby efektivně zachytily sluneční paprsky. Ale vaše střecha je úplně rovná. Můžete i tak nainstalovat solární panely na váš dům?

Krátká odpověď je ANO… ale existují možnosti a problémy, které je třeba zvážit, a jež nejsou nutné pro instalaci solárních panelů na šikmou střechu.

Lze solární panely instalovat na plochou střechu?

Určitě ano.

Pokud je vaše střecha v dobrém stavu a kolem nejsou velké překážky, které mohou bránit slunci, jako jsou vysoké stromy, můžete solární panely na plochou střechu určitě nainstalovat.

Ve skutečnosti může být v některých ohledech plochá střecha výhodnější než šikmá, pokud jde o solární instalaci.

Za prvé, panely jsou hůře vidět z ulice, čímž je zachována celková estetická hodnota vašeho domu. Existují ale i další, a podstatnější, výhody.

Při plánování instalace solárních panelů na plochou střechu je jedním z rozhodnutí, které musíte udělat, zda namontovat panely naplocho nebo použít naklápěcí montážní zařízení ke zvednutí panelů do „normálnějších“ 25°.

Jaké jsou nevýhody montáže solárních panelů naplocho?

Pokládání solárních panelů na plochou střechu má tři nevýhody:

 • Časem jsou solární panely mnohem špinavější a špína snižuje produkci energie;
 • Na severní polokouli, jak se poloha slunce každý den pohybuje od východu na západ, cesta vede vždy přes jižní část oblohy. Panely položené naplocho proto nejsou obráceny tolik ke slunci, jako panely nakloněny směrem k jihu.
 • Položení solárních panelů naplocho může někdy dokonce vést ke ztrátě záruky výrobce na solární panely. Důvodem je to, že když jsou panely na plocho, voda po dešti je v mezeře mezi rámem a skleněnou částí modulu. Vzhledem k tomu, že jsou utěsněny pouze silikonem, podobně jako to, co používáte v koupelně k utěsnění vany, zvyšuje to riziko, že za 10 až 20 let může voda prolomit bariéru a poškodit solární panel.

Je k instalaci solárních panelů na plochou střechu potřeba různé vybavení?

I když solární panely můžete položit naplocho na šikmou střechu, k montáži solárních panelů na plochou střechu je potřeba nějaké speciální vybavení. Úhlové držáky pomáhají při vystavení slunci a výdeji energie.

Když jsem před deseti lety začínal se solárními instalacemi, často jsem solární panely pokládal na ploché střechy, k čemuž se nyní zdráhám.

Nyní existuje mnoho navržených sklopných regálových a montážních systémů, které lze použít k naklonění panelů na optimální úroveň, které stojí o něco malinko více, než standardní montáže používané na šikmou střechu.

Je dražší instalace solárních panelů na plochou střechu?

Může to být trochu dražší. Úhlové držáky, které váš instalační technik používá, mírně zvyšují celkové náklady na systém. Tento cenový rozdíl však snižují další faktory.

U většiny solárních systémů tvoří náklady na instalaci a práci kolem 10 % z celkové ceny. Ale na ploché střeše se tyto náklady snižují, protože práce na ploché střeše je ze své podstaty dostupnější a bezpečnější než na šikmé. Na šikmé střeše potřebují pracovníci speciální bezpečnostní vybavení, aby mohli pracovat bez pádu. Navíc se střešní materiály, jako jsou šindele, pravděpodobně během procesu uvolní.

Ani jedno z toho není na ploché střeše problém. Pracovníci z firmy, která solární panely instaluje, se mohou volně procházet po střeše a materiály na plochých střechách nejsou tak náchylné k poškození během instalace.

Nakonec je cenový rozdíl mezi instalací na plochou střechu pomocí sklopných montáží nebo instalací na šikmou střechu obvykle jen asi několik tisíc korun.

Je výstup ovlivněn plochou střechou?

Na typické šikmé střeše závisí úhel solárních panelů na úhlu střechy a směru střechy.

Na ploché střeše můžete své solární panely natočit libovolným směrem a naklonit je do libovolného úhlu. Tato „svoboda“ znamená, že můžete optimalizovat svůj energetický výdej. Nasměrováním solárních panelů na jih a jejich nastavením do úhlu rovného zeměpisné šířce vašeho domova můžete maximalizovat jejich vystavení slunci a vyrábět více energie.

Obvykle může být výkon u solárních panelů na ploché střeše snížen asi o 10% až 30% oproti solárním panelům ideálně orientovaným směrem ke slunci.

Vyžadují ploché střechy specializované montážníky?

Ne každá společnost je vybavena k instalaci solárních panelů na plochou střechu.

Solární panely na ploché střeše
Solární panely na ploché střeše

Pokud však ve vaší oblasti převládá tento styl střechy, je pravděpodobné, že mnoho místních solárních instalačních společností vám bude připraveno vyjít vstříc. A i kdyby tomu tak nebylo, nepochybně jsou ve vašem okolí nějací instalatéři, kteří vám mohou pomoci. Najděte ve svém okolí solární společnost, která dokáže vyhovět vašim potřebám!

Existují rizika spojená s instalací solárního systému na plochou střechu?

Jak jsme již probrali, instalace solárních panelů na plochou střechu je bezpečnější než na šikmou.

Jakmile je však nainstalujete, může nastat několik problémů. Jedním z nich je otázka nečistot. Nakloněné solární panely jsou takřka „samočistící“: voda stéká a bere s sebou většinu nečistot. Horizontální panely tuto výhodu nenabízejí.

Hlavním problémem, který pochází z instalace solárních panelů na plochou střechu, je netěsnost. Pokud jsou vaše panely instalovány naplocho, může se na nich a kolem nich při dešti hromadit voda a způsobit poškození panelů a i vaší střechy.

Naštěstí existuje spousta způsobů, jak se vyhnout hromadění vody.

Nejlepším řešením je naklonit panely pod úhlem. Dokonce i naklonění o pouhé 3 nebo 4 stupně může pomoci zabránit sdružování vody a udržet váš systém čistý.

Je nutné panely na ploché střeše vždy naklápět?

Nemusí to nutně být. Pokud však panely nakloníte do optimálního úhlu, získáte z nich více energie. Navíc kvůli poškození způsobenému průnikem vody, o kterém jsme hovořili výše, může být obtížné získat záruku na panely s nakloněním menším než 2 stupně.

Nakonec je lepší mít panely nainstalované pod úhlem. Můžete dokonce změnit stupeň sklonu i po dokončení instalace, pokud chcete, aby vyhovoval vašim potřebám energetického výkonu.

Ale plochá střecha vám nebrání mít doma plně funkční solární systém.

Může dokonce poskytnout lepší energetický výkon než šikmá střecha (protože můžete ovládat sklon) za zhruba stejnou cenu. I přes všechny tyto faktory mohou solární panely na šikmé střeše stále generovat dostatečně elektrické energie, aby snížily náklady na elektřinu a přispěly k udržitelnosti. Je důležité vzít v úvahu všechny tyto faktory při plánování instalace solárního systému a případně konzultovat s odborníkem na solární energii nebo solárním instalatérem, aby byla zvolena nejlepší možná konfigurace pro vaši střechu.

Shrňme si to

Dům s plochou střechou vás nemusí odradit od instalace systému solárních panelů. Pokud jde o design, ploché střechy poskytují větší flexibilitu, protože solární panely mohou být lépe a přesněji orientovány na jih. Můžete ovládat úhel solárních panelů bez ohledu na směr vašeho domu. To zajistí optimalizovaný systém pro váš domov nebo firmu.

  Dále si u nás o FVE přečtěte:

  Post navigation

  Napsat komentář

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Přihlásit

  Registrovat

  Obnova hesla

  Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.