Solární panely & horko – jak horké jsou solární panely a co to ovlivňuje?

  • Solární panely jsou vyráběny tak, aby odolávaly vysokým teplotám a horku, ale jejich účinnost klesá po každém zvýšení o 1 stupeň Celsia nad 25 °C.
  • Teplotní koeficient by neměl být hlavním faktorem při rozhodování o koupi solárního panelu.
  • Nákup solárního panelu značky Tier 1 zajistí, že výkon a účinnost vašeho panelu zůstane optimální a zároveň zaručí důvěryhodnou záruku.

Jako první si zde musíme říct, že solární panely se samy o sobě nepřehřívají. Mohou odolat teplotám až 65 stupňů Celsia.

Pro majitele solárních panelů v teplejším klimatu je důležité pochopit, že horké počasí nezpůsobí přehřátí solárního systému – účinnost vašeho solárního panelu to ovlivní vlastně jen nepatrně. Vůbec se nelekejte – tento efekt bude příliš malý na to, aby nějak negativně ovlivnil produkci energie vašeho solárního panelu.

Pokud chcete podrobnosti o optimální teplotě pro vaše solární panely, či o tom, jak je může teplo ovlivnit, a čeho byste se měli obávat, pokračujte ve čtení. To přesně se v tomto mém článku totiž dozvíte.

Jaká je optimální teplota pro solární panely?

Jako každé jiné elektrické zařízení, solární panely pracují s maximální účinností, když je jejich teplota co nejnižší.

Když se testuje jmenovitý maximální výkon solárních panelů, tak se měří při teplotě 25 stupňů Celsia, a svítí na ně 1000 wattů světla na metr čtvereční. I když jsou tyto standardní testovací podmínky trochu nerealistické, jejich účelem je zajistit, aby vaše panely mohly vyrábět elektřinu za ideálních podmínek. Například většina solárních panelů jsou 250-350-wattové panely, takže za výše uvedených testovacích podmínek by měly být schopny generovat 250-350 wattů energie.

Většina solárních panelů má jmenovitou maximální teplotu solárního panelu 85 stupňů Celsia – což je celkem hodně. Solární panely jsou však teplejší než vzduch kolem nich, protože absorbují sluneční teplo – ale protože jsou vyrobeny tak, aby byly odolné, vysoké teploty je neznehodnocují.

Teplota solárního panelu na mojí termokameře
Teplota solárního panelu na mojí termokameře

 

Jsou solární panely horké na dotek?

Ano, solární panely jsou horké na dotek. Celý den na ně svítí slunce, takže jak jinak.

Když se solární panely zahřejí, provozní teplota článku se zvýší a sníží schopnost panelů vyrábět elektřinu. Protože jsou panely tmavé barvy, jsou teplejší než vnější teplota, protože tmavé barvy, jako je černá, absorbují více tepla.

Například okolní teplota v poušti může dosáhnout 45 stupňů Celsia, což znamená, že solární panely v tomto klimatu mohou dosáhnout i 65 stupňů Celsia. Jsou tedy hodně horké.

Fyzický panel a kovové regály, které je zajišťují na místě, rozhodně nejsou určeny k tomu, abyste se jich dotýkali v obzvláště horkém dni. Nedělejte to.

Co je to teplotní koeficient?

Teplotní koeficient je procentuální snížení produkce energie při každém zvýšení 1 stupně nad 25 stupňů Celsia. Nejlepší je nízký teplotní koeficient.

Snížení výkonu je minimální, jen asi 0,5 % při každém zvýšení o 1°C, takže si pravděpodobně ani nevšimnete, že vaše solární panely fungují hůře. Pro informaci, teplotní koeficient z datových listů hlavních výrobců solárních panelů je ještě níže. Viděl jsem hodnoty snížení o 0,29% po 0,41% / při zvýšení k každý 1°C.

Řekněme například, že teplota solárního článku je naměřena na 45 °C. To je 20 °C nad těch zmíněných 25 °C. Chcete-li zjistit, o kolik se výkon sníží, vynásobíte rozdíl 20 °C teplotním koeficientem -0,29 % (dejme tomu, že tento teplotní koeficient udává výrobce vašich solárních panelů). To vám dává 5,8% pokles výstupního výkonu modulu. To znamená, že když je teplota panelů 45°C, maximální výkon modulu klesne na 329,7 wattů namísto udávaných 350 wattů, což znamená, že vaše panely budou stále vyrábět dostatek energie pro napájení vašeho domova.

Jaká je účinnost solárních panelů?

Solární panely jsou tvořeny fotovoltaickými články; tyto buňky přeměňují sluneční paprsky na energii. Účinnost solárního panelu je procento světla, které dopadá na povrch fotovoltaického článku, které se následně přemění na energii.

Monokrystalické a polykrystalické střešní solární panely mohou být vyrobeny z 60-72 solárních článků. Většina renomovaných solárních značek bude mít účinnost mezi 15 % a 20 %, což znamená, že 15 % až 22 % slunečního záření, které dopadá na panel, se přemění na použitelnou elektřinu.

Vyplatí se připlatit si za panel prémiové značky?

Ačkoli může být vyšší cena zarážející, prémiové panely ztrácejí s rostoucí teplotou méně výkonu, mají vyšší účinnost a mají lepší záruky. Obecně to tak bývá. Průmysl zavedl 3 různé úrovně pro posuzování výrobců solárních zařízení: úroveň 1 (Tier 1), úroveň 2 (Tier 2) a úroveň 3 (Tier 3).

Úroveň 1 (tedy Tier 1) představuje nejvyšší kvalitu účinnosti, výstupu panelu a záruky. Některé příklady značek Tier 1 zahrnují Sunpower, Solarworld, Panasonic, LG, Trina, Jinko, ReneSola a Canadian Solar.

Renomované firmy v oboru obvykle používají značky Tier 1, které budou stát o něco více než panely Tier 2 nebo Tier 3, ale po dobu své životnosti budou fungovat lépe.

Solární panely úrovně 1 mají výstupní výkon, který se časem snižuje mnohem méně, než panely úrovně 2 nebo úrovně 3. To znamená, že během životnosti systému bude vyrobeno více energie, což se rovná menšímu množství energie, kterou je třeba zakoupit někde jinde.

Navzdory dodatečným počátečním investicím úspory časem vynahradí vyšší vstupní náklady.

Jak dlouhá je záruka na solární panel?

Na solární panely existují dva typy záruk:

  1. záruka na produkt
  2. záruka na výkon

Záruky na produkt se vztahují na vady panelu, které způsobí, že přestane fungovat, například panel, který se rozbije během bouřky. Tyto záruky obvykle trvají 10 let.

Záruka na výkon je zárukou, že panel bude produkovat určité procento svého jmenovitého výkonu, obvykle po dobu 25 let. A třeba solární panely Trier 1 obecně nabízí po prvním roce 97-98% svého jmenovitého výkonu. Po 25 letech pak například 90-92% svého jmenovitého výkonu. Roční míra degradace v této hodnotě je něco kolem 0,25%.

Měli byste si vybrat solární panel na základě teplotního koeficientu?

Upřímně, teplotní koeficient by neměl být vaším hlavním zájmem, jejich výkon se nesníží do bodu, kdy vaše panely produkují o tolik méně energie, že jsou k ničemu. Pokud se zajímáte o kvalitu a celoživotní výkon, nejlepší volbou pro solární energii je použití panelu úrovně označované jako Tier 1.

Solární panely jsou samozřejmě konstruovány tak, aby vydržely nápor dopadajícího slunce a byly vystaveny vyšším teplotám. Pokud zvolíte vysoce kvalitní panel, nebudete se muset starat o to, že teplo bude nějak snižovat vaši výrobu solární energie.

Můj tip: Vždy je nejlepší spolupracovat s licencovaným solárním instalátorem, který vám pomůže najít vhodný model Tier 1, který nejlépe vyhovuje vašemu solárnímu FVE systému.

Studie a zdroje článku

Dále si u nás o FVE přečtěte:

Post navigation

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.