Solární panely fungují nejlépe na přímém slunci, ale mohou docela dobře fungovat i bez něj.

Potřebují solární panely ke svému provozu přímé sluneční světlo? A fungují solární panely ve stínu?

 • I když solární panely fungují nejlépe na přímém slunci, stále mohou produkovat sluneční energii i ve stínu, za oblačného počasí, za deště a i při sněžení.
 • Vliv stínu lze zmírnit použitím poločlánkových solárních panelů a MLPE (mikroinvertory a optimalizátory výkonu).
 • Průměrné množství slunečního světla, které dostáváte, je však důležitým faktorem při rozhodování, zda se vám solární panely vyplatí či nikoli.

Existuje překvapivě mnoho situací, kdy solární panely nemusí dostat přímé sluneční světlo. Mohou být třeba zakryty stínem okolních budov nebo stromů, jsou odvráceny od slunce nebo jsou jednoduše ovlivněny povětrnostními podmínkami, jako jsou mraky, déšť nebo sníh.

Ač to mnoho lidí neví, solární panely ke svému fungování nepotřebují přímé sluneční světlo. Většina střešních solárních panelů začíná vyrábět elektřinu krátce po východu slunce za jasného dne.

Ale je zde druhá věc. Množství energie vyrobené solárním panelem však úzce souvisí s množstvím přítomného slunečního světla. V závislosti na hustotě mraků může bouřkový den způsobit kdekoli od malého až po velmi velké snížení výkonu solárních panelů.

Navíc i částečný stín od stromu, budovy, ptačího trusu nebo sněhu na solárních panelech může výrazně snížit výkon celého panelu, takže musíte být opatrní, abyste se co nejvíce vyhýbali stínu na solárních panelech.

O účincích stínu na solární panely se toho můžete dozvědět mnohem více, tak se pojďme ponořit!

Potřebují solární panely přímé sluneční světlo?

Solární panely fungují nejlépe na přímém slunci, ale mohou docela dobře fungovat i bez něj. Ano, docela dobře, nikoliv perfektně.

Solární panely vyrábějí elektřinu pomocí kombinace přímého a nepřímého slunečního záření jako vstupů. Obě tyto formy slunečního světla přenášejí fotony, které solární panely přeměňují na elektrický proud. Pokud není k dispozici přímé sluneční světlo, solární panely budou vyrábět elektřinu pouze pomocí nepřímého slunečního světla.

Při nepřítomnosti přímého slunečního záření však dojde k poklesu výkonu. S tím je nutné počítat. Je to proto, že solární panely potřebují k dosažení svého špičkového výkonu 1000 W/m2 slunečního světla – výroby hodně energie lze dosáhnout tedy pouze tehdy, když na solární panely svítí přímé sluneční světlo.

Fungují solární panely ve stínu?

Ano, solární panely mohou pracovat ve stínu, ale budou generovat méně elektrického proudu, než kolik by generovaly za optimálních podmínek.

Přesný dopad zastínění na váš solární systém závisí na těchto faktorech:

 • Délka zastínění panelu: Čím déle jsou vaše solární panely ve stínu, tím větší je pokles výroby elektřiny. Mějte na paměti, že úroveň slunečního záření a stínu se bude den ode dne lišit v důsledku neustále se měnící dráhy slunečních paprsků.
 • Technologie použitá v solárních panelech: Novější solární panely, které využívají technologii fotovoltaických článků s polovičním řezem, jsou navrženy tak, aby snížily dopad částečného stínu. To však není případ standardních solárních panelů (tedy těch, které nepoužívají napůl řezané FV články).
 • Nastavení invertoru: Pokud je použit centrální invertor, stínění na jednom panelu sníží výkon celého solárního pole. Naproti tomu u systémů využívajících MLPE – mikroinvertory nebo optimalizátory stejnosměrného napájení – stínění na jednom panelu nemá žádný vliv na ostatní panely a způsobuje pouze malé snížení množství vyrobené energie.

Pokud plánujete instalaci solárních panelů, měli byste nejprve určit, kolik stínu bude na vaší střeše. Pokud očekáváte částečný stín, minimalizujte své výstupní ztráty instalací solárních panelů, které používají napůl řezané solární články a které jsou připojeny k MLPE. A pokud je na vaší střeše silný stín, možná budete chtít zhodnotit, zda je vůbec dobrý nápad tam solární panely instalovat.

Profesionál od solárních panelů dokáže spočítat, kolik stínu bude mít konkrétní část střechy za rok, a také vám na základě toho pomůže vypočítat výkon solárních panelů a dobu návratnosti solárních panelů.

Povětrnostní podmínky mohou také ovlivnit dostupnost slunečního světla

A i povětrnostní podmínky mohou mít velký vliv na výrobu solárních panelů. Mraky, déšť a sníh mohou snížit množství přímého i nepřímého slunečního světla, což pak samozřejmě brání výrobě solární energie.

Fungují solární panely v zatažených dnech?

Ano, solární panely fungují za zamračených dnů – ale ne tak efektivně jako za slunečného dne. Je to proto, že mraky blokují část sluneční energie, aby se dostala na zem (nebo v tomto případě na vaši střechu).

Za zatažených podmínek budou vaše solární panely produkovat 10 % až 60 % svého běžného výkonu, v závislosti na tom, jak silná je oblačnost.

Fungují solární panely v dešti?

Déšť samotný neovlivňuje výkon solárních panelů, ale silná oblačnost, která déšť doprovází, ano. Když dešťové mraky blokují sluneční světlo a ztmavují oblohu, výkon systému bude o 40–90 % nižší.

Navzdory tomu, ačkoli srážky mohou způsobit krátkodobé ztráty výkonu, dešťové srážky mají ve skutečnosti pozitivní vedlejší účinek: pomáhají čistit solární panely. Pokud žijete v prašném klimatu, zvýšení solárního výkonu z dobrého lijáku může být významné.

Fungují solární panely, když sněží?

Ano, solární panely vyrábějí elektřinu i ve sněhových podmínkách – pokud sníh není příliš těžký. Ve skutečnosti jedním z méně známých faktů o solárních panelech je, že fungují ideálně v chladnějším počasí než při vyšších teplotách.

Sluneční světlo může procházet lehkým popraškem sněhu, takže váš systém solárních panelů bude během slabého sněžení generovat solární elektřinu. A chladné počasí je pro solární panely ve skutečnosti dobré, protože brání jejich přehřívání a ztrátě účinnosti.

Silné nahromadění sněhu by na druhé straně blokovalo sluneční záření a výrazně snížilo produkci energie. Dobrou zprávou je, že k této situaci dochází jen zřídka: solární panely skvěle odolávají sněhu (pokud není moc těžký). Je to proto, že jsou hladké, zahřívají se, protože absorbují teplo, a obvykle se instalují pod úhlem.

A podobně jako déšť je sníh účinný při čištění panelů, protože taje.

Kolik slunečního světla potřebují solární panely, aby byly ekonomické?

Obecným pravidlem je, že průměrně 4 špičkové sluneční hodiny denně jsou dostatečné množství slunečního záření, aby se systém solární obnovitelné energie vyplatil.

Jinými slovy 4 špičkové hodiny se rovnají 4000 watthodinám kumulativního slunečního záření za den.

  Dále si u nás o FVE přečtěte:

  Post navigation

  Napsat komentář

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Přihlásit

  Registrovat

  Obnova hesla

  Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.