Může se solární panel přehřát?

Přehřátí solárních panelů – kolik horka je až moc?

  • Moderní solární panely fungují dobře až do 85 °C.
  • Solární panely produkují o něco méně energie nad 25 °C.
  • I při 85 °C solární panely obvykle generují 81 % svého špičkového výkonu.

Přemýšlíte o investici do solární energie? To je moc dobře. Ale než začnete porovnávat ceny solárních panelů, budete chtít vědět, jak dobře budou fungovat u vás doma, což znamená zjistit jejich silné a slabé stránky.

V tomto článku se budeme zabývat jedním z nejrozšířenějších mýtů o solárních panelech: že mohou přestat fungovat, když se trochu zahřejí.

Vysvětlím vám, jak vysokým teplotám mohou solární panely odolat, jaká je ideální úroveň tepla pro vaše solární panely a které měsíce v roce budou produkovat nejvíce sluneční energie.

Fungují solární panely ve vlně veder?

350 W solární panel 30°C 35°C 40°C Lehce zataženo Hodně zataženo
Wh generovaných za hodinu 344 339 333 266 116
% maximálního výkonu 98 97 95 76 33

Solární panely fungují velmi dobře ve vlně veder. Vytvářejí mnohem více elektřiny, když je horko, než v zatažených dnech, za předpokladu, že přu vlně veder je relativně jasná obloha (což většinou je).

Solární panely bohužel ztrácejí malý zlomek své účinnosti s každým stupněm, kdy jejich teplota – nikoli teplota vzduchu – překročí 25 °C. Tato ztráta je však opravdu zanedbatelná ve srovnání se dny, kdy slunce nesvítí přímo na vaše panely.

I při maximální provozní teplotě 85 °C je výkon typického solárního panelu stále lepší než ve dne s mírnou oblačností. To si, prosím, uvědomme.

Co je to „teplotní koeficient“ solárního panelu?

Teplotní koeficient solárního panelu se týká množství ztraceného výkonu, když je jeho teplota vyšší než 25 °C.

Na technických listech solárních panelů to obvykle uvidíte jako něco jako „teplotní koeficient (Pmax)“. V současnosti je průměrný teplotní koeficient mezi nejlepšími solárními panely -0,32 % na stupeň nad 25 °C.

V extrémních podmínkách může teplota solárního panelu překročit teplotu vzduchu až o 30 °C – ale to je vzácné, obvykle to netrvá dlouho a přesto vám panel vyrobí 90 % svého maximálního výkonu.

To je o pětinu více, než solární panel obvykle vyprodukuje za den s mírnou oblačností.

Jak horké může být, než solární panely přestanou fungovat?
Teplota solárního panelu může dosáhnout 85 °C, než přestane velká většina z nich fungovat.

Většina moderních solárních panelů má nyní provozní teplotu mezi -40 °C a 85 °C, kterou pravděpodobně nikdy nedosáhnou – v obou směrech.

To je důvod, proč jsou solární panely schopny fungovat všude od střech ve Velké Británii po pouště v Indii, Egyptě a Číně.

Pokud by solární panel skutečně dosáhl 85 °C, stále by generoval neuvěřitelných 81 % svého maximálního výkonu.

To je více energie, než panel obvykle vyrobí v mírné oblačnosti – takže vaše solární panely budou stále fungovat, když teplota začne stoupat.

Existují nějaká elektrická nebezpečí, když se solární panely přehřívají?

Při přehřátí solárních panelů hrozí potenciální elektrické nebezpečí. Je teoreticky možné, že vysoké teploty mohou způsobit poruchu solárních panelů a způsobit požár – ale není jasné, že se to někdy v Evropě stalo. Je to spíše jen teorie.

Jedna britská studie zjistila 58 požárů v Británii, které byly způsobeny systémy solárních panelů, což vedlo k závěru, že „výskyt takových požárů je velmi nízký“. A tyto požáry nebyly způsobeny vlnami veder – byly způsobeny špatnými instalátory. Výzkumníci uvedli, že velká většina případů, kdy mohli zjistit příčinu, byla „připsána špatným instalačním postupům“, zatímco jiné byly způsobeny vadnými produkty a chybami návrhu systému. Pro kontext, v Británii je více než 1,3 milionu solárních instalací, což znamená, že je o 35 % vyšší pravděpodobnost, že vás během života zasáhne blesk, než že váš systém solárních panelů zapálí požár.

Hlavním elektrickým důsledkem toho, že se vaše solární panely příliš zahřejí, je pokles jejich výkonu a pokud jejich teplota stoupne nad 85 °C, mohou přestat fungovat. I poté bude sice většina nadále fungovat, ale bude to mít významný dopad na jejich výkon.

Jaká je ideální teplota pro solární panel?

Ideální teplotní rozsah pro solární panel je přibližně 1°C až 20°C. Solární panely mohou utrpět mírné ztráty ve výkonu, když jsou příliš horké, takže jim nejlépe vyhovují mírné nebo chladné podmínky.

Při teplotách nad 25 °C zaznamenáte malý pokles výroby energie, ačkoli výrobci solárních panelů tento negativní efekt rychle omezují novými produkty s lepší tepelnou odolností.

Chladné nebo dokonce mrazivé teploty by neměly mít vliv na systémy solárních panelů, díky čemuž jsou ideální pro mírné podnebí – kromě případů, kdy zima přináší silné sněžení. Solární panely pracují v mírném podnebí s téměř dokonalou účinností i při slabém sněhu, ale zaznamenají velký pokles výkonu, když sníh zesílí tak, že zcela blokuje sluneční světlo, aby se dostalo k panelům.

Kdy je nejlepší roční období pro solární panely?

Nejlepší období roku pro solární panely v ČR je mezi květnem a červencem. V tomto období se vyrábí zdaleka nejvíce solární energie, přičemž každý měsíc se vyrábí zhruba stejné množství energie. Na druhou stranu, nejhorší období pro solární panely je od listopadu do ledna.

Jak udržet solární panely chladné v horkém počasí

Nejběžnější způsoby, jak udržet solární panely v chladu v horkém počasí, jsou studený vzduch nebo stříkání panelů vodou.

K chlazení panelů se někdy používají ventilátory spolu se sítěmi potrubí, které rozstřikují vodu, kdykoli teplota překročí určitou úroveň.Tyto metody se však obvykle používají pouze k chlazení velkých projektů, jako jsou průmyslové systémy nebo solární farmy.

Důvodem je, že snížený výkon, který přichází se systémem horkého solárního panelu, má větší význam ve větším měřítku.

Na domácí úrovni to obvykle nestojí za čas, úsilí a náklady na vybudování nebo nákup systémů pro chlazení solárních panelů.

Pokud jste schopni snadno postříkat přední stranu panelů vodou, může to být levný způsob, jak ochladit váš systém a zároveň zabránit prachu a nečistotám ve snížení jeho výkonu – ale buďte opatrní.

Pozor na to, abyste nepostříkali ostatní části systému, jako je rám a spojovací vodiče, protože jejich navlhnutí by mohlo způsobit ztrátu záruky.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Dále si u nás o FVE přečtěte:

Post navigation

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.