Větrná nebo solární energie? Ideálně kombinace!

Je pro váš domov lepší solární nebo větrná energie?

 • Solární panely jsou pro majitele domů praktičtější možností, protože větrné turbíny jsou příliš nákladné a vyžadují větší údržbu.
 • Pokud chcete být úplně mimo rozvodnou síť nebo máte hodně vlastní půdy, může mít smysl kombinovat solární a větrnou energii, aby bylo zajištěno konzistentní, čisté a obnovitelné napájení 24/7.
 • Větrná energie má největší potenciál v místech, kde je málo struktur, které brání větru, jako například v oblasti oceánů, kde mohou poskytovat konzistentně obnovitelnou energii.
 • Rostoucí počet majitelů domů v Evropě se obrací k obnovitelným zdrojům energie, aby zajistili energii pro své domovy. Nejpraktičtějšími systémy obnovitelné energie jsou fotovoltaická (solární) energie a malé větrné elektrárny.

  Oba zdroje jsou závislé na přírodních silách, ale celkově jsou solární panely skvělou variantou pro konzistentní výrobu elektřiny. Systémy solární energie navíc nemají žádné pohyblivé součásti, které vyžadují častou údržbu, jako to mají velké pohyblivé větrné turbíny. To je velká výhoda.

  Provedeme vás klíčovými rozdíly mezi větrnou a solární energií, abychom vám pomohli určit, která možnost čisté energie má větší smysl pro vaše potřeby elektřiny v domácnosti.

  Co je účinnější – solární nebo větrná energie?

  V Evropě většina majitelů domů historicky upřednostňovala použití střešních solárních panelů jako udržitelnou možnost pro napájení svých domovů, i když stále větší počet komerčních subjektů se posouvá k velkým větrným elektrárnám.

  Jednou z výhod větru oproti solární pro váš domov je to, že větrné turbíny mohou vyrábět energii 24 hodin denně, protože nejsou závislé na slunečním světle. Jedna větrná turbína dokáže vyrobit stejné množství elektřiny v kWh (neboli kilowatthodinách) jako tisíce solárních panelů.

  Technicky je tedy větrná energie účinnější než solární panely, ale zase není tak snadné využít větrné zdroje, jako využít sluneční energii.

  Vítr by měl pro majitele domů smysl pouze v případě, že mají velký pozemek a žijí v oblasti s velkým množstvím větru, který může pohánět turbíny.

  A co kombinovat solární a větrnou energii?

  Kombinace solární a větrné energie nabízí opravdu jedinečnou příležitost. To je opravdu praktické pouze v případě, že máte mnoho akrů půdy, jako je farma, praktikujete energetickou účinnost a chcete být mimo síť.

  Začleněním výroby solární i větrné energie si můžete být jisti, že váš domov bude vždy zásobován energií, když jste mimo síť. Pokud není hodně slunce, vítr vám může pomoci získat dostatek energie. A naopak, pokud nefouká, pak slunce dodá energii vašemu domovu. Kombinace těchto dvou světů je ideální.

  U hybridních systémů má také velký smysl instalovat solární baterii pro skladování přebytečné energie. Tato uložená energie může pomoci poskytnout energii, pokud vaše obnovitelné zdroje nevyrábějí dostatek elektřiny během dnů s nepříznivými povětrnostními podmínkami.

  Kombinovaný systém bude určitě drahý, ale je zde potenciál prodat další energii zpět do sítě v procesu zvaném čisté měření.

  PAMATUJTE: Kombinace slunce a větru má smysl opravdu jen pro venkovské komunity s dostatkem místa.

  Solární energie vs. větrná energie

  Sluneční a větrná energie jsou oba skvělé způsoby, jak vyrábět čistou energii. Každý z nich však nejlépe funguje v různých situacích a má vlastní jedinečnou sadou výzev.

  Kde nejlépe funguje solární energie?

  Solární panely jsou skvělým způsobem, jak zajistit obnovitelnou energii, ale mají několik nevýhod, z nichž nejvýznamnější je jejich potřeba slunečního záření pro výrobu elektřiny. Zde jsou některé výhody a nevýhody solárních panelů:

  Klady Zápory
  Slunce je bohatým zdrojem energie Solární panely potřebují k výrobě elektřiny slunce
  Instalace solárních panelů je stále levnější Vysoké počáteční náklady
  Solární panely jsou pro domácí použití lepší než větrné turbíny Pokud jsou vaše náklady na elektřinu nízké, nemusí se vůbec vyplatit

  Solární energie je termín používaný k definování procesu vnitřních solárních článků solárních panelů přeměňujících sluneční světlo na použitelnou elektřinu. Solární panely jsou skvělou volbou pro váš domov, protože množství panelů, které budete potřebovat k zajištění veškeré výroby energie pro vaši elektřinu, se snadno vejde na vaši střechu.

  Slunce je jedním z nejbohatších zdrojů energie, i když některá místa jsou přirozeně vystavena více hodin slunečního světla než jiná. Slunnější státy jako Španělsko přirozeně umožňují solárním panelům vyrábět více elektřiny než státy jako Norsko, kde je častěji zataženo.

  Směry, ve kterých jsou solární panely instalovány, mohou také zvýšit nebo snížit účinnost. Na severní polokouli je nejlepší umístit solární panely na jih bez stínění přes panely.

  I když solární systémy nainstalované v jakémkoli státě mohou poskytnout množství energie, které váš domov potřebuje, pokud žijete spíše ve stínu, zůstanete i nadále připojeni k síti nebo instalujete záložní baterii, abyste mohli celý den běžet na čistou elektřinu.

  Kde funguje větrná energie nejlépe?

  I když větrná energie nabízí ohromný potenciál v měřítku užitkové energie, má i své ​​nevýhody. Toto jsou některé z nejvýznamnějších výhod a nevýhod větrné energie:

  Klady Zápory
  Může vyrábět elektřinu v noci Spoléhá na vítr a spoustu prostoru
  Lze umístit jak na pobřeží, tak na moři Vyžaduje specializovanou údržbu
  Má obrovský potenciál v užitkovém měřítku Vizuální znečištění a nebezpečné pro ptáky

  Větrné turbíny zachycují energii větru, která pohání generátor v turbíně, a přeměňuje tuto energii na elektřinu. Vítr není vždy k dispozici, ale má oproti slunečnímu záření mírnou výhodu, protože dokáže vyrábět elektřinu i v noci, když tedy fouká vítr.

  Účinnost větrné energie se měří skutečným množstvím kinetické energie, která je přeměněna – což znamená, že když vítr narazí na turbínu, turbína se pohne, aby vyrobila energii. Většina větrných turbín dokáže přeměnit asi polovinu větru, který na ně dopadá, na elektrickou energii, s vyšší mírou konverze pro pobřežní větrné turbíny kvůli vyšší rychlosti větru.

  Při zvažování použití větrných turbín je nejdůležitějším faktorem geografie. Větrné systémy vyžadují prostředí, která jsou téměř bez velkých větrolamů a budov, takže jejich umístění v oceánu či ve velkých jezerech dává největší smysl.

  Solární vs. větrná energie: co je pro majitele domů nejlepší?

  Nakonec nyní solární panely dávají největší smysl, protože solární je populárnější, a je mnohem snazší najít solární instalátory než dodavatele větrných turbín. Navíc více domácností může snadno přidat solární panely, ale ne každý dům může mít instalovánu větrnou turbínu na výrobu elektřiny.

  Obě metody nabízejí čisté a cenově dostupné alternativy k rostoucím nákladům na energii z fosilních paliv, a to jak z finančního, tak z ekologického hlediska. Obnovitelná energie vám umožňuje mít na starosti vlastní výrobu energie a dlouhodobě vám šetří peníze, aniž by docházelo ke znečištění přírody.

  Budoucí elektrické sítě budou mít jak větrnou, tak solární energii, ale role větru bude především v užitkovém měřítku, protože instalace a údržba větrné turbíny není tak finančně praktická jako solární. Pro majitele domů, kteří hledají cenově výhodnou volbu obnovitelné energie, zůstávají solární panely nejlepší volbou.

  Studie a zdroje článku

  Dále si u nás o FVE přečtěte:

  Post navigation

  Napsat komentář

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Přihlásit

  Registrovat

  Obnova hesla

  Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.