Solární baterie

Solární baterie – jak fungují + vysvětlení skladování energie

  • Solární baterie v domácnosti jsou zařízení, která slouží k ukládání elektřiny vyrobené solárními panely.
  • Tento typ baterií se používá k tomu, aby se elektrická energie, která je vyrobená z fotovoltaických (solárních) panelů, mohla uchovat a využít v době, kdy slunce nesvítí, což může být například v noci nebo v oblačných dnech.
  • Výhody solárních baterií v domácnosti jsou zejména: možnost snížení závislosti na elektrické síti, úspora nákladů na elektřinu a zvýšení efektivity využití solární energie.
  • Nicméně je třeba brát v úvahu počáteční náklady na pořízení a instalaci solárních baterií. Technologie solárních baterií se stále vyvíjí, a tak může být užitečné pečlivě zvážit možnosti a poradit se s odborníky před rozhodnutím o instalaci solárních baterií v domácnosti.

Solární baterie může být velmi důležitým doplňkem vašeho solárního systému. Pomáhá vám ukládat přebytečnou elektřinu, kterou můžete použít, když vaše solární panely nevytvářejí dostatek energie, a poskytuje vám více možností, jak napájet váš domov.

Pokud hledáte odpověď na otázku „Jak fungují solární baterie?“, v tomto článku vám vysvětlím, co je solární baterie, jak funguje, jak solární baterie spolupracují se solárním systémem a celkové výhody používání solárních baterií.

Tak, jdeme na to.

Co je to solární baterie?

Začněme jednoduchou odpovědí na otázku „Co je solární baterie?“:

Solární baterie je zařízení, které můžete přidat do svého solárního systému – slouží pro ukládání přebytečné elektřiny generované vašimi solárními panely.

Tuto uloženou energii pak můžete použít k napájení svého domova v době, kdy vaše solární panely nevyrábějí dostatek elektřiny, třeba v nocí, v zamračených dnech a během výpadků proudu.

Smyslem solární baterie je pomoci vám využít více solární energie, kterou vaše solární panely vytváří. Pokud nemáte bateriové úložiště, veškerá přebytečná elektřina ze solární energie jde do sítě, což znamená, že vyrábíte energii a poskytujete ji dalším lidem, aniž byste nejprve plně využili elektřinu, kterou vaše panely vytvářejí.

Solární baterie & věda

A teď trochu vědy a techniky.

Lithium-iontové baterie jsou v současnosti nejoblíbenější formou solárních baterií na trhu. Jedná se o stejnou technologii, která se používá pro smartphony a další high-tech zařízení.

Lithium-iontové baterie fungují prostřednictvím chemické reakce, která ukládá chemickou energii před její přeměnou na elektrickou energii. Reakce nastává, když ionty lithia uvolňují volné elektrony a tyto elektrony proudí ze záporně nabité anody ke kladně nabité katodě. Tento pohyb je podporován a umocněn lithiovým solným elektrolytem, kapalinou uvnitř baterie, která vyrovnává reakci tím, že poskytuje potřebné kladné ionty. Tento tok volných elektronů vytváří proud nezbytný k tomu, aby lidé mohli používat elektřinu.

Když odebíráte elektřinu z baterie, ionty lithia proudí zpět přes elektrolyt ke kladné elektrodě. Současně se elektrony přes vnější obvod pohybují ze záporné elektrody na kladnou a napájejí připojené zařízení.

Domácí solární baterie (akumulátory) kombinují více iontových bateriových článků se sofistikovanou elektronikou, která reguluje výkon a bezpečnost celého solárního bateriového systému. Solární baterie tedy fungují jako dobíjecí baterie, které využívají energii slunce jako počáteční vstup, který nastartuje celý proces vytváření elektrického proudu.

Porovnání technologií bateriového úložiště

Pokud jde o typy solárních baterií, existují vlastně dvě běžné možnosti:

  1. lithium-iontová baterie
  2. olověná baterie

Společnosti vyrábějící solární panely upřednostňují lithium-iontové baterie, protože mohou uchovat více energie, udržet tuto energii déle než jiné baterie a mají vyšší hloubku vybití. Jsou tedy výhodné.

Hloubka vybití, známá také jako DoD, je procento, do kterého lze baterii použít, ve vztahu k její celkové kapacitě. Pokud má například baterie DoD 95 %, může bezpečně využít až 95 % kapacity baterie, než ji bude nutné opět dobít.

Lithium-iontová baterie

Jak již bylo zmíněno dříve, výrobci baterií preferují technologii lithium-iontových baterií pro její vyšší DoD, spolehlivou životnost, schopnost udržet více energie po delší dobu a také kvůli kompaktnější velikosti. Kvůli těmto četným výhodám jsou však lithium-iontové baterie také dražší ve srovnání s olověnými bateriemi.

Olověná baterie

Olověné baterie (tj. stejná technologie jako většina autobaterií) existují již léta a široce se používají jako systémy pro ukládání energie v domácnostech pro možnosti napájení mimo síť. Zatímco jsou stále na trhu za dobré ceny, jejich obliba ale mizí kvůli nízkému DoD a kratší životnosti.

Olověné baterie se používají po desetiletí a jsou jedním z nejběžnějších typů baterií používaných v automobilovém a průmyslovém průmyslu. Mají nízkou hustotu energie (to znamená, že nemohou pojmout mnoho energie na kg hmotnosti), ale zůstávají nákladově efektivní a spolehlivé, a proto se staly běžnou volbou pro použití v domácím solárním zařízení.

Nedávný technologický pokrok zlepšil životnost těchto baterií a olověná kyselina je i nadále životaschopnou možností pro mnoho majitelů domů.

Nikl-kadmiové baterie

Nikl-kadmiové baterie se v obytných prostorech používají zřídka a jsou nejoblíbenější v leteckých a průmyslových aplikacích díky své vysoké odolnosti a jedinečné schopnosti fungovat při extrémních teplotách. Nikl-kadmiové baterie také vyžadují relativně malé množství údržby ve srovnání s jinými typy baterií.

Kadmium je bohužel vysoce toxický prvek, který, pokud není správně zlikvidován, může mít významný negativní dopad na naše životní prostředí. Tak na to pozor.

Výhody solárních baterií

Přidání záložní baterie pro solární panely je skvělý způsob, jak zajistit, abyste ze svého solárního systému vytěžili maximum. Zde jsou některé z hlavních výhod domácího solárního systému s ukládáním energie do baterií:

Skladuje přebytečnou elektřinu

Váš systém solárních panelů může často produkovat více energie, než potřebujete, zejména ve slunečných dnech, kdy nikdo není doma. Pokud nemáte akumulátor pro solární energii, tato energie navíc bude odeslána do sítě. Pokud posíláte přebytečnou energii do sítě (účastníte se čistého měření), můžete něco málo získat za tuto výrobu energie, ale obvykle to není poměr 1:1 pro elektřinu, kterou vyrábíte.

Díky bateriovému skladování dodatečná elektřina dobíjí vaši baterii pro pozdější použití, místo aby šla do sítě. Uloženou energii můžete využít v době nižší výroby, což ve finále snižuje vaši závislost na elektrické síti.

Poskytuje energii při výpadku proudu

Vzhledem k tomu, že vaše baterie mohou ukládat přebytečnou energii vytvořenou vašimi solárními panely, váš domov bude mít elektřinu k dispozici během výpadků proudu a jindy, když dojde k výpadku elektrické sítě.

Snižuje vaši uhlíkovou stopu

S akumulátorem solárního panelu můžete přejít k lepší ekologii tím, že maximálně využijete čistou energii produkovanou systémem solárních panelů. Pokud tato energie není uložena, budete se spoléhat na síť, když vaše solární panely nevyrábějí dostatek pro vaše potřeby. Většina elektrické energie ze sítě se však vyrábí z fosilních paliv, takže při čerpání ze sítě budete pravděpodobně využívat tuto „špinavou“ energii.

Poskytuje elektřinu i poté, co slunce zapadne

Když slunce zapadne a solární panely nevyrábějí elektřinu, energie ze sítě zasáhne, aby poskytla tolik potřebnou energii, pokud nemáte žádné bateriové úložiště. Se solární baterií budete v noci využívat více vlastní solární elektřiny, což vám poskytne větší energetickou nezávislost a pomůže vám udržet nízké účty za elektřinu.

Tiché řešení potřeb zálohování

Solární baterie je 100% bezhlučné záložní úložiště energie. Získáte užitek z bezúdržbové čisté energie a nemusíte se potýkat s hlukem, který pochází třeba ze záložního generátoru na plyn.

Na co se zaměřit při výběru solární baterie

K výkonu vaší solární baterie přispívá několik faktorů. Před výběrem systému baterie zvažte následující:

Typ solární baterie nebo její materiál

Mezi typy baterií, ze kterých si můžete vybrat, nabízí každý typ jinou hlavní výhodu. Zvážení těchto pro a proti vám může pomoci rozhodnout se, který styl solární baterie je pro vás ten pravý. Pokud hledáte něco kompaktního a trvanlivého, lithium-iontová může být pro vás to pravé. Olovo může být lepší pro ty, kteří mají bezprostřednější rozpočtová omezení.

Životnost baterie

„Životnost“ jakékoli baterie je mnohostranná otázka; stáří, typ, kvalita a hloubka vybití baterie přispívají k její dlouhé životnosti. Odkaz na specifikace výrobce pro baterii vám může pomoci určit, jak dlouho pravděpodobně vydrží.

Obecně platí, že olověné baterie mohou vydržet kdykoli od jednoho do 10 let v závislosti na způsobu použití. Lithium-iontové baterie
obvykle vydrží 7 až 15 let.

Hloubka vybití

Hloubka vybití udává, kolik energie baterie se spotřebuje, než se baterie znovu nabije. Obvykle platí, že čím hlouběji je baterie vybitá, tím kratší bude její životnost. Baterie se často dodávají s odhadem životnosti cyklu (uvádějícím, kolik cyklů vydrží při konkrétní hloubce vybití) a doporučenou maximální hloubkou vybití.

Jak olověné baterie, tak lithium-iontové baterie se při hlubokém vybití rychleji vybijí, ale olověné baterie mají tendenci nabízet nižší toleranci pro hluboké vybití než lithium-iontové baterie, což výrazně snižuje předpokládanou životnost, pokud jsou pravidelně hluboce vybíjeny.

Účinnost

Solární systémy a baterie nejsou 100% účinné při přenosu a ukládání nasbírané solární energie z panelů do baterií, protože určité množství energie se při tomto procesu ztrácí. V závislosti na množství energie, kterou jste schopni vyrobit z vašich panelů, a na tom, jak je váš systém nakonfigurován, se může vyplatit investovat do dražší a účinnější baterie. To může pomoci ušetřit peníze dlouhodobě. Účinnost vašeho solárního panelu a kapacitu baterie vám vypočítá a váš systém vysvětlí jakýkoli kompetentní prodejní a instalační tým.

Jak vybrat nejlepší solární baterii pro vaše potřeby

Při výběru solární baterie pro vaše potřeby možná budete chtít zvážit, jak budete baterie používat a co vlastně potřebujete, jak bezpečný může být každý systém a celkovou cenu systému.

Zvážení použití a potřeby

Potřebujete, aby baterie poskytovaly pouze krátké nárazy nouzového napájení, když dojde k výpadku proudu, nebo je potřebujete k udržení kombinovaných elektrických potřeb celé vaší domácnosti/zařízení po delší dobu? Kolik hodin očekáváte, že budete denně vystaveni slunci? Zvažte doporučenou hloubku vybití vašich baterií a jak to ovlivní jejich životnost.

Kapacita solární baterie

Výběr správné kapacity solární baterie je důležitý krok, pokud plánujete instalaci solárního systému. Kapacita vaší solární baterie přímo ovlivňuje její schopnost ukládat přebytečnou energii generovanou vašimi solárními panely, což zajišťuje nepřetržité napájení i během období omezeného slunečního záření. Kapacita baterie, která se obvykle měří v kilowatthodinách (kWh), hraje důležitou roli při dešifrování toho, kolik energie můžete uložit a využít, když slunce nesvítí.

Bezpečnostní aspekty

Jak je třeba baterii skladovat, aby byla bezpečná? Jakou údržbu baterie vyžaduje? Jaký je bezpečný teplotní rozsah pro vaši baterii a bude úložiště tuto teplotu udržovat? Až přijde čas, jak plánujete zlikvidovat/recyklovat baterii?

Náklady

Dává vám větší smysl utrácet předem méně za olověné baterie nebo investovat do účinnosti a životnosti lithium-iontových baterií? Kolik baterií budete muset zakoupit, abyste zajistili své potřeby? Jaká je očekávaná životnost baterie a budete připraveni ji po vybití vyměnit? Zvažte celkové náklady na solární panely i vaši solární baterii.

Záruka

Při výběru nejlepší solární baterie pro vaše potřeby je pro zajištění spolehlivé a bezproblémové investice rozhodující věnovat velkou pozornost záruce nabízené výrobcem. Hledejte solární baterie s prodlouženou zárukou, protože vám poskytují klid a ochranu před potenciálními závadami nebo problémy s výkonem po dlouhou dobu. Kromě toho zvažte záruku na výkon, která zaručuje, že baterie bude fungovat na určité úrovni kapacity nebo účinnosti po určitý počet let. Tento typ záruky přidává další ujištění, že vaše solární baterie bude i nadále optimálně fungovat po celou dobu své životnosti.

Shrnu to

Porozumění tomu, jak funguje solární baterie, je důležité, pokud uvažujete o přidání úložiště solární energie z panelů do vašeho solárního systému. Jednoduše funguje jako velká dobíjecí baterie pro váš domov, můžete využít přebytečnou sluneční energii vytvořenou vašimi solárními panely, což vám dává větší kontrolu nad tím, kdy a jak solární energii využíváte.

Lithium-iontové baterie jsou nejoblíbenějším typem solárních baterií a fungují prostřednictvím chemické reakce, která ukládá energii a poté ji uvolňuje jako elektrickou energii pro použití ve vaší domácnosti.

Správný návrh systému je zásadní pro maximální využití vašich solárních panelů. Na to myslete.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Dále si u nás o FVE přečtěte:

Post navigation

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.