Solární energii a solární panely můžete využít mnoha způsoby

TOP 8 možností využití solární energie a solárních panelů v domácnosti

Solární energie – tedy získávání sluneční energie pomocí fotoelektrických panelů nebo jiných sběrných technik – již není jen „zeleným snem“ nebo nějakým konceptem, se kterým univerzity a podniky experimentují. Dnes existují praktické způsoby, jak využít solární energii ve svém domě, firmě nebo prostě ve své životě. Jako u každého technologického pokroku je třeba zvážit investiční náklady, ale stále více majitelů domů začíná každodenně využívat tento nejzákladnější zdroj obnovitelné energie.

„Přejít na solární energii“ už neznamená, že musíte investovat stovky tisíc korun do pokrytí střechy solárními panely (i když jasně, můžete to udělat, pokud to s obnovitelnými zdroji energie myslíte opravdu vážně). Nyní existuje celá řada samostatných solárn9 energi9 napájených zařízení, která slouží základním praktickým účelům. Sady solárních panelů vhodné pro vlastní potřebu téměř každému umožňují vytvořit malý solární systém pro vlastní použití.

Pojďme se podívat na možnosti a místa, kde solární panely a solární energii můžete snadno použít.

1. Ventilátory na solární pohon

Ventilátory jakéhokoli typu jsou dobrým nápadem, protože pomáhají snižovat náklady na chlazení odsáváním horkého či vlhkého vzduchu z půdních prostor a dalších prostor. Tradičně jsou tyto odsávací ventilátory napájen klasickým elektrickým proudem ze sítě, což poněkud maří účel úspory energie. Nyní si však můžete koupit samostatné střešní ventilátory s větracími otvory, které jsou vybaveny malým panelem fotoelektrických článků, které ovládají motor ventilátoru bez potřeby elektrického proudu v domácnosti.

Ventilátor na střeše na solární pohon
Ventilátor na střeše na solární pohon

Malé střešní jednotky jsou ideální pro udržení chladu v garáži, kůlně, boudě pro psa nebo kurníku v létě. K dispozici jsou také volně stojící ventilátory na solární pohon, které můžete použít na terase, balkóně nebo v dětském koutku.

2. Solární ohřev pro váš bazén

Bazény jsou obecně jednou z největších radostí léta pro děti i rodiče. Každý je nadšený hned první den, kdy je bazén otevřen pro členy rodiny – kromě případů, kdy je bazén příliš studený na to, aby do něj skočil. Chcete-li tento problém vyřešit, můžete přidat solární přikrývku, která ohřeje vodu. Základní plovoucí deka je pasivní vyhřívací zařízení, které funguje jednoduše tak, že absorbuje sluneční teplo a přenáší ho do vody.

Pokud však chcete mít trochu více high-tech řešení ohřevu vody v bazénu, můžete nainstalovat i plnohodnotný solární systém ohřevu vody. Takový systém využívá solární topné panely, které jsou namontovány na vaší střeše, aby shromažďovaly sluneční teplo, které je přenášeno do vody pomocí řady trubic procházejících panely. Jak voda pomalu cirkuluje z bazénu nahoru přes solární panely a zpět do bazénu, teplota vody v bazénu se postupně zvyšuje.

3. Solární ohřev vody pro domácnost

Existují dva typy solárních systémů, které lze použít k nahrazení tradičních ohřívačů vody poháněných plynem nebo elektřinou. Aktivní solární systémy teplé vody využívají mechanická oběhová čerpadla, která cirkulují vodu nebo jinou tekutinu ze střešních panelů pro sběr tepla dolů do akumulační nádrže. Pasivní systémy teplé vody nemají žádné mechanické součásti čerpadla a fungují na základě jednoduché fyziky přirozeně stoupajícího tepla.

Systémy aktivního ohřevu vody

Existují dva typy aktivních solárních systémů pro ohřev vody:

  1. Systémy s přímou cirkulací mají čerpadlo, které cirkuluje domácí vodu přes solární kolektory a pak do domácnosti. Tyto systémy fungují dobře v podnebí, kde nikdy nemrzne.
  2. Systémy s nepřímou cirkulací využívají nemrznoucí kapalinu, která cirkuluje přes solární kolektory do výměníku tepla, kde se energie přenáší do vody, která pak proudí do domu. Tyto systémy se běžně používají v podnebí, kde jsou teploty pod bodem mrazu.

Pasivní ohřívače vody

Pasivní solární systémy pro ohřev vody jsou podstatně levnější než aktivní systémy, ale obvykle jsou také méně účinné. Existují dva základní typy pasivních systémů:

  1. Pasivní systémy s integrovaným kolektorem a akumulací se používají častěji v oblastech, kde se jen zřídka vyskytují mrazivé teploty. Tyto systémy fungují dobře v domácnostech, kde je potřeba teplé vody značná. U těchto systémů je solární kolektor integrován přímo do zásobníku vody. Slunce ohřívá zásobník vody podobně, jako se ohřívá místnost, když slunce svítí přímo do jejích oken.
  2. Termosifonové systémy využívají konstrukci, ve které je solární kolektor umístěn níže než akumulační nádrž. Jak kolektor ohřívá vodu, přirozeně stoupá do akumulační nádrže. Instalace musí být opatrná, protože těžké nádrže jsou obvykle instalovány na střeše.

Je zřejmé, že do instalace solárního ohřívače vody mohou být potřeba značné investice. Přesto může výpočet prokázat, že je to nákladově efektivní nápad, když spočítáte energetické náklady na provoz standardního ohřívače vody po dobu 20 a více let.

4. Solární vytápění domu

Energii slunce lze také využít k vytápění celého domu, a to jedním ze dvou způsobů. Jedná se o systémy v domech, kdo to majitelé domů opravdu myslí vážně s obnovitelnými zdroji energie, protože zahrnují značné investice.

Teplovodní solární systémy

Teplovodní systémy pro celý dům jsou rozsáhlou verzí stejného druhu solárního systému, který může nahradit ohřívač vody dodávající teplou vodu do vodovodních baterií. Stejně jako tento systém, systémy vytápění celého domu používají solární kolektorové panely k ohřevu vody, která cirkuluje prostřednictvím hadic provlečených kolektorovými panely. Ale spíše než aby byla tato horká voda uložena v relativně malé nádrži pro použití ve vodovodních armaturách, cirkuluje také potrubím, které poskytuje teplo radiátorům nebo sálavým podlahovým trubkám v celém domě. Tyto systémy často slouží k oběma účelům: k ohřevu vody pro použití na vodovodních bateriích i k vytápění celého domu.

Jedná se o rozsáhlé systémy, které využívají poměrně velké solární kolektorové panely na střeše a sofistikované nádrže a cirkulační technologii. Solární systémy ohřevu teplé vody se častěji používají spíše v průmyslových aplikacích, ale jsou také možností pro domy a jiné obytné prostory.

Horkovzdušné solární systémy

Existují také systémy vytápění celého domu, které jako médium pro přenos tepla po domě používají spíše horký vzduch než vodu nebo jinou kapalinu. Tyto systémy fungují tak, že shromažďují vzduch, který byl ohřátý sluncem dopadajícím na střechu nebo zeď, a cirkulují ho v domě. Například hliněné střešní tašky mohou mít v sobě zabudované vzduchové kanály, které umožňují cirkulaci ohřátého vzduchu.

Domy, které využívají teplovzdušné solární vytápění, mají často střešní nebo obkladové plochy navržené tak, aby absorbovaly teplo. Mnoho systémů má nějakou formu poháněného cirkulačního ventilátoru pro distribuci teplého vzduchu. Tyto systémy jsou často navrženy pro vytápění pouze jednotlivých místností. Tento typ systému můžete vidět jako mnohem sofistikovanější verzi staromódního solária, které bylo udržováno v teple slunečním světlem dopadajícím skrz velká okna a vyhřívaným kamennou nebo keramickou dlažbou.

5. Nabíjení baterií pomocí solární energie

Prakticky každé zařízení, které funguje na baterii, lze nabíjet solární energií prostřednictvím některého typu systému fotoelektrických panelů. Povahou fotoelektrických solárních panelů je generovat stejnosměrný proud, což je stejná forma proudu, jako u většiny baterií. Mnoho základních a levných sad solárních panelů má připojení, která vám umožní zapojit mobilní telefony, iPady a notebooky pro přímé nabíjení. A přidáním jednoduchého měniče, který převádí stejnosměrný proud na 120voltový střídavý proud, můžete také zapojit nabíječky pro jiné baterie.

6. Napájejte celý svůj domov

Ano, solární energie může skutečně napájet celý váš domov. I když to zní složitě a nákladně, takový systém je koncepčně poměrně jednoduchý. Solární panely potažené polykrystalickým křemíkem, který reaguje na sluneční světlo generováním malého elektrického náboje, jsou propojeny na střeše nebo na otevřeném terénu obráceném ke slunci. Když se sluneční světlo přeměňuje na elektřinu, generovaný stejnosměrný proud se posílá do invertoru, který převádí stejnosměrný proud na střídavý proud. Toto střídavé napájení se přivádí do vašeho hlavního elektrického rozvodu, kde se používá k napájení všech zařízení ve vaší domácnosti – stejně jako elektřina z veřejných služeb. Díky použití přepínačů a dalších bezpečnostních zařízení je váš čistý obnovitelný zdroj energie schopen napájet váš domov, chatu, kůlnu na nářadí nebo jakoukoli jinou budovu.

Instalovat systém fotoelektrických panelů pro celý dům není žádný malý úkol, ale pohled na střechy nových rodinných domů v ČR ukazuje, že už to také není vzácnost. Obložení střechy fotoelektrickými solárními panely není levné. S tím je potřeba počítat. Ale jde využít dotace.

7. Solární energie pro potřeby vaření

Dnes už můžete také využít sluneční energii jednoduše k vaření jídla. I když je to něco nového, vaření se solární energií je mnohem jednodušší, než si myslíte. S krabičkou, pánví, hliníkovou fólií, sáčkem na vaření, lepicí páskou (nejlepší přítel člověka), polystyrénovou izolací a teploměrem budete vařit během chvilky.

Podstatou solárního vařiče je vytvořit nádobu vyloženou fólií nebo jinou lesklou hmotou pro soustředění slunečních paprsků do varné komory.

8. Solární energie pro venkovní osvětlení

Venkovní solární lampa
Venkovní solární lampa

Namísto 120voltového podzemního vedení nebo dokonce nízkonapěťového osvětlení napájeného transformátorem zapojeným do 120voltové zásuvky je v pohodě možné zajistit dobré osvětlení krajiny pomocí jednotlivých svítidel, z nichž každé má svůj vlastní malý solární článek a dobíjecí akumulátor. Kdysi to byly spíše malinké a tlumené svítilny co nešly moc vidět, ale dnes můžete díky technologii LED a vylepšeným bateriím získat docela dobré a silné osvětlení zahrady – dokonce i bodové osvětlení – pomocí svítidel na solární energii, která nevyžadují vůbec žádné kabelové připojení. Solární panely nabíjejí baterie během dne a nabití je často dostačující k tomu, aby světla zůstala napájena celou noc (nebo většinu noci).

K dispozici jsou další systémy, které využívají větší centrální solární panel, který může napájet více krajinných světel.

    Dále si u nás o FVE přečtěte:

    Post navigation

    Napsat komentář

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Přihlásit

    Registrovat

    Obnova hesla

    Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.