Solární panely, které leží naplocho, mají tendenci být podstatně špinavější než panely se sklonem alespoň 5 stupňů.

Jak čistit solární panely?

Stejně jako vše, co je vystaveno povětrnostním vlivům, i vaše solární panely se časem prostě zašpiní. Na vašich solárních panelech se mohou hromadit látky jako špína, úlomky různých větviček, listí, ptačí trus, pyl a znečišťující látky, takže je nutné je pravidelně čistit. Pokud je čistit nebudete, účinnost vašeho solárního systému může být ohrožena. Čtěte dále a zjistěte, jak čistit solární panely, a zjistěte, kdy je vhodné už zavolat profesionála.

Než začnete s čistěním solárních panelů

Čištění solárních panelů zahrnuje postřikování zahradní hadicí, ale některým typům vody byste se měli vyhnout. Pokud má váš zdroj vody vysoký obsah minerálů (tvrdá voda), může zanechávat zbytky minerálních usazenin, které pak mohou snížit účinnost vašich panelů. Tvrdá voda je běžnější v domácnostech zásobovaných studniční vodou, ale to platí i pro některé obecní zdroje vody. V takovém případě zvažte použití deionizéru nebo demineralizačního nástavce na zahradní hadici.

3 přísady, kterými můžete solární panely čistit

Dalším běžným zdrojem usazenin je používání konvenčních čisticích roztoků, jako je klasický přípravek na nádobí. Mnoho odborníků doporučuje pro čištění panelů pouze čistou vodu (ne tvrdou, jak už víte) nebo určený čisticí roztok speciálně pro solární panely.

A nepoužívejte k čištění panelů tlakovou myčku, protože nadměrný tlak může poškodit sklo a elektrické součásti. Tlak z vaší zahradní hadice by měl být více než dostatečný k důkladnému vyčištění solárních panelů.

Bezpečnostní aspekty čištění solárních panelů

I když byste při čištění panelů neměli zasahovat do proudu elektrické energie, vypnutím napájení vašeho solárního systému se riziko úrazu elektrickým proudem eliminuje. Postupujte podle pokynů výrobce vašich solárních panelů pro správný postup vypínání.

Pokud jsou vaše solární panely umístěny na střeše vašeho domu, zkuste je nejprve ostříkat zahradní hadicí ze země. To může být vše, co je potřeba k vyčištění lehké vrstvy uvolněných nečistot z vašich solárních panelů. Pokud to není možné, zajistěte při práci na střeše správná bezpečnostní opatření. Jaká? Tak třeba:

 1. Spolupracujte s nějakým pomocníkem na stabilizaci vašeho žebříku, předejdete tím pádu a zranění.
 2. Použití prodlužovacího žebříku se stabilizátorem žebříku (nebo zvedákem žebříku) s horními příčkami je fajn. Nepoužívejte žebřík s A-rámem, protože jsou náchylnější k destabilizaci.
 3. Použití zajišťovacího pásu k žebříku.

Pokud vaše střecha není evidentně bezpečná nebo se vám na ní nepříjemně pracuje, zvažte místo toho najmutí profesionála. Další podrobnosti o tom, kdy to může být nutné, naleznete v části Kdy zavolat profesionála níže.

Jak často čistit solární panely

Obecně se doporučuje čistit panely alespoň jednou ročně, ale možná i častěji v závislosti na následujících faktorech:

 • Náklon panelu. Panely, které leží naplocho, mají tendenci být podstatně špinavější než panely se sklonem alespoň 5 stupňů.
 • Množství srážek ve vaší oblasti. Většina panelů je dostatečně očištěna od občasných srážek. Absence deště – jako v suchém klimatu nebo v létě – způsobí hromadění většího množství sedimentu.
 • Blízkost nějakých zdrojů znečištění. Na vašich panelech se mohou hromadit nečistoty ve vzduchu emitované z rušných silnic a průmyslových zařízení.
 • Přítomnost stromů nad panely. Ze stromů může padat listí na vaše panely a to pak blokuje sluneční paprsky,. Stromy také přitahují ptáky, kteří mohou na panelech zanechávat trus.
Ptáci mohou solární panely nepěkně zaneřádit
Ptáci mohou solární panely nepěkně zaneřádit

Kdy během dne solární panely čistit?

Pokud se to provádí během horkých letních měsíců, měly by být panely čištěny brzy ráno nebo pozdě večer, kdy jsou teploty nejnižší. Ponecháme-li stranou osobní pohodlí, postříkání panelů vodou, když jsou velmi horké, může způsobit rozbití skla panelu.

Co budete potřebovat pro čistění panelů

Nějaké to speciální vybavení potřebovat budete:

 • Zahradní hadice s nástavcem na trysku
 • Kartáč s měkkými štětinami
 • Stěrka na okna
 • Čistý hadr
 • Kbelík (volitelné)
 • Výsuvná rukojeť pro štětinový kartáč a/nebo stěrku (volitelné)
 • Demineralizační nebo deionizační zahradní nástavec pro zahradní hadici (volitelně)
 • Prodlužovací žebřík se stabilizátorem žebříku (volitelně)
 • Bezpečnostní postroj (volitelně)
 • Roztok na čištění solárních panelů (volitelné)
Kartáč pro čistění solárních panelů by měl mít měkké štětiny.
Kartáč pro čistění solárních panelů by měl mít měkké štětiny.

Instrukce pro čistění solárních panelů

A při samotném čištění solárních panelů postupujte takto:

 1. Opláchněte panel – Postříkejte celý povrch solárního panelu zahradní hadicí, abyste opláchli uvolněné nečistoty a listy a uvolnili zatvrdlé zbytky. To pomůže připravit povrch na drhnutí.
 2. Vyčistěte jemně panel – Pokud používáte čistič solárních panelů, nalijte doporučené množství roztoku do kbelíku s vodou a před čištěním ponořte kartáč do kbelíku. Jinak lze použít vodu z prvotního oplachu. Drhněte jeden panel po druhém a ujistěte se, že umyjete celý povrch. Použití prodlužovací rukojeti na kartáči může usnadnit dosažení komplexního umytí panelů, zejména to platí u větších panelů. Věnujte více času drhnutí oblastí se ztvrdlými zbytky, jako jsou ptačí trus a nahromaděný pyl.
 3. Vodorovně drhněte vnější okraje, kde se hromadí nečistoty. Tato technika se nazývá flossing. U nakloněných panelů se soustřeďte na spodní okraj. Očistěte všechny čtyři okraje plochých panelů hadříkem.

VAROVÁNÍ
Vyvarujte se kontaktu s kabelovými svazky nebo kabely pod panely nebo na jejich stranách. Přestože by měly být panely odpojeny od elektřiny, náhodný náraz do elektrických součástí panelu je může poškodit.

Nyní přijde závěrečný oplach solárních panelů

Použijte zahradní hadici k poslednímu opláchnutí panelu, abyste odstranili nečistoty nebo zbytky mýdla z drhnutí.

U nakloněných panelů umístěte hlavu stírací lišty na horní konec panelu. Vyvíjejte mírný až střední tlak a udržujte tento tlak při přitahování stěrky dolů ke spodní části panelu. Jakmile dosáhnete dna, začněte znovu nahoře. Zbytkovou vlhkost nashromážděnou na dně otřete hadrem.

U plochých panelů použijte přesně stejnou techniku, ale můžete začít na jakémkoli konci. Po každém průchodu stěrkou byste měli otřít zbytkovou vlhkost, aby voda nestékala zpět na panel.

Stejně jako při čištění nakloněných panelů může připojení výsuvné rukojeti ke stěrce pomoci dosáhnout plného pokrytí panelu.

Opakujte kroky podle potřeby. Vizuálně zkontrolujte panely a ověřte, že jsou čisté. Pokud ne, opakujte kroky 1 až 3 podle potřeby.

Kdy už zavolat profesionála?

Pokud jsou vaše solární panely umístěny na vaší střeše, zavolejte profesionála, když:

 • Vás nebaví nebo děsí práce na vaší střeše, nebo nejste schopni na střeše pracovat
 • Pro práci na střeše nemáte odpovídající bezpečnostní vybavení
 • Vaše střecha je hodně šikmá
 • Kolem solárních panelů není dostatek místa pro bezpečné manévrování

A jak to bylo u vás? Vyčistili jste solární panely? Nebo jste zavolali profíka? Napište mi do komentářů.

A co dále doporučuji ke čtení o solárních panelech?

Studie a zdroje článku

Dále si u nás o FVE přečtěte:

Post navigation

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.