Top 10 výhod a nevýhod elektromobilů

Elektromobily se stávají stále oblíbenější volbou kupujících, kteří se rozhodli koupit si nový automobil. Díky úsporám nákladů na palivo v kombinaci s dostupnými finančními pobídkami chytají elektromobily útok na trh.

Před přechodem na elektromobil je třeba zvážit několik důležitých výhod a nevýhod. Podívejte se na ně v tomto článku.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody elektromobilů?

Elektromobily nabízejí mnoho výhod pro řidiče automobilů, kteří hledají alternativu ke svému autu na plyn, naftu či benzín s nízkou údržbou. Pokud se však obáváte, že se nebudete moci zavázat k pravidelnému nabíjení svého auta, možná budete chtít zatím zůstat u svého auta na fosilní paliva.

Výhody elektromobilu Zápory elektromobilu
Nižší průběžné náklady Málo nabíjecích stanic
Snížíte svoji uhlíkovou stopu Dlouhá doba nabíjení
Vyžaduje jen málo údržby Omezený jízdní dosah
Vysoce kvalitní výkon + jsou tiché Vysoké počáteční náklady
Pohodlné Náklady na výměnu baterie

Plusy elektromobilů

Pokud porovnáváte přednosti elektromobilu s přednostmi konvenčních vozidel, nezapomeňte mít na paměti následující výhody:

Nižší průběžné náklady

Dobíjení elektromobilu je z dlouhodobého hlediska cenově mnohem dostupnější, než tankování benzínového či naftového auta.

To platí zejména s přihlédnutím k tomu, že si teoreticky elektromobil můžete dobít doma.

Snižuje vaši uhlíkovou stopu

Podle EPA vypouští jedno tradiční osobní vozidlo na plyn v průměru 4,6 metrických tun oxidu uhličitého ročně.

Nehybridní elektromobily vypouštějí nula tun CO2 nebo jiných skleníkových plynů, díky čemuž jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Nabíjení elektromobilů obnovitelnými zdroji energie, jako je solární energie, zajišťuje, že v žádné fázi používání vašeho vozidla nedochází k emisím CO2. Krásně tak elektromobil snižuje vaši uhlíkovou stopu.

Nízké nároky na údržbu

Mechanické motory mají mnoho pohyblivých částí, včetně čerpadel a ventilů, spolu s kapalinami, které je třeba vyměnit. Myslete na časté výměny oleje – který prostě elektromobily nemají.

Protože elektrická vozidla nemají tolik součástí, které je třeba vyměnit, je zapotřebí méně údržby a méně cest k mechanikovi. To je jejich nesporná výhoda.

Vysoce kvalitní výkon + jejich tichost

Protože zde není výfukový systém, elektromobily jsou známé tím, že fungují hladce a tiše. Elektrické crossovery a modely SUV jsou mnohem tišší než tradiční motory, což vede k menšímu znečištění hlukem a uvolněnější jízdě. Elektromotory mají také tendenci reagovat mnohem rychleji než mechanické motory a poskytují větší točivý moment a agilitu při jízdě.

Elektromobily navíc obvykle fungují efektivněji a spotřebovávají méně energie v městském provozu při zastavování a rozjezdech.

Levnější nabíjení oproti tankování

Elektromobily jsou mnohem levnější než benzínová auta, pokud jde o náklady na kilometr jízdy, protože ať už se nabíjejí doma nebo na veřejných nabíjecích stanicích, jsou levnější než tankování nafty či benzínu.

Zajímavé ale je, že úspory, které zaznamenáte výběrem elektromobilu, se mohou podstatně lišit v závislosti na vaší poloze. Je to dáno povahou cen elektřiny, které se v jednotlivých státech liší mnohem více než relativně konzistentní ceny plynu. Tak na to také myslete.

Nevýhody elektromobilů

Přestože elektromobily mají rozhodně zajímavé výhody, stojí za zmínku, že nejsou bez svých nedostatků. Zde jsou některé z nevýhod elektromobilů:

Hledání nabíjecích stanic může být náročné či otravné

I když můžete nabíjet elektromobil doma, najít nabíjecí stanici, pokud projíždíte venkovskými oblastmi nebo na dlouhé vzdálenosti, může být problém. I když stále více oblastí zahrnuje nabíjecí stanice pro elektromobily, dokonce některé hotely začaly na svých parkovištích stavět nabíječky pro elektromobily, pořád není síť nabíječek elektromobilů úplně hustá. Rostoucí trend ale jistě bude pokračovat s rostoucí poptávkou po nabíjecích stanicích.

Nabíjení může chvíli trvat

Doplnění paliva do palivové nádrže netrvá o mnoho déle než 3-5 minut, zatímco dobíjení elektromobilu může nějakou dobu trvat, zvláště pokud je baterie zcela vybitá.

Plné nabití baterie pomocí běžných zásuvek může trvat až dva dny, v závislosti na typu auta a velikosti baterie. I těm nejrychlejším nabíjecím stanicím bude trvat 30 minut, než dosáhnou téměř 80 procent kapacity. To si prostě počkáte. Ale alespoň si dáte kávu 🙂

Dojezd je omezený

Dojezd konvenčního automobilu je mnohem delší než u elektromobilu, který se může pohybovat od 150 km do 300 km v závislosti na typu auta.

To může být problematické, pokud plánujete cestu na dlouhé vzdálenosti, ale pro každodenní dojíždění by to mělo být v pořádku, pokud auto nabíjíte večer.

Vysoké počáteční náklady

Přestože náklady na elektrický vůz lze kompenzovat úsporou nákladů na palivo a daňovými úlevami, počáteční cena většiny elektromobilů je vyšší než u srovnatelných konvenčních vozidel. Některé speciální nabídky pro elektromobily mohou pomoci snížit tyto počáteční náklady, ale protože náklady na baterie pro elektromobily jsou tak vysoké, auta samotná nakonec stojí více než auta se spalovacím motorem.

Výměna bateriových sad může být nákladná

I když je obecně potřeba jen malá údržba, nebuďte překvapeni, když budete muset vyměnit baterii svého elektromobilu alespoň jednou během životnosti vozu. To může být drahé, i když stojí za zmínku, že cena za posledních několik let výrazně klesla.

Je pro vás vlastnictví elektromobilu to pravé?

Vše záleží na tom, k čemu auto potřebujete a jak moc a kde jezdíte. Záleží na tom, zda při rozhodování o elektromobilu převažují klady nad zápory. Pokud potřebujete auto na krátké, každodenní dojíždění a chcete snížit míru závislosti na fosilních palivech ve svém životě, pořiďte si elektromobil.

Pokud jste odhodláni bojovat proti klimatickým změnám a chtěli byste při tom ušetřit peníze, můžete si svůj domov přidat také solárními panely, které by dále doplnily váš životní styl bez emisí.

  Dále si u nás o FVE přečtěte:

  Post navigation

  Napsat komentář

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Přihlásit

  Registrovat

  Obnova hesla

  Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.