Jak je to se solárními panely v noci a při zataženém počasí?

Fungují solární panely v zatažených dnech nebo v noci?

  • Systém solárních panelů bude fungovat v zatažených dnech, a ve skutečnosti funguje vlastně lépe, když není příliš horko.
    Účinnost vašich panelů za různých povětrnostních podmínek bude záviset na značce vašeho solárního panelu; takže si promluvte se společností, která vám solární panely instaluje, abyste zjistili, kolik solárních panelů pro své potřeby potřebujete.
  • Výkon solárních panelů je přímo závislý na intenzitě slunečního záření, úhlu dopadu slunečních paprsků na panely a celkových atmosférických podmínkách. Během noci není sluneční záření k dispozici, a proto solární panely nedokážou generovat elektřinu.
  • V období zataženého počasí, kdy je méně slunečního záření, bude výkon solárních panelů snížen. Moderní solární technologie jsou však navrženy tak, aby mohly stále produkovat nějakou elektřinu i za oblačného dne, i když je výkon nižší ve srovnání se slunečným dnem.
  • Obecně lze říci, že za oblačného nebo zataženého počasí může být produkce elektřiny snížena o zhruba 90-60% ve srovnání se slunečným dnem. Hodně ale záleží na konkrétních podmínkách.

Solární panely potřebují sluneční světlo k výrobě energie pro napájení domácností. Ale co v noci? Nebo v zatažených dnech, kdy nesvítí slunce?

Ano, vaše solární panely budou fungovat i ve dnech, kdy je zataženo a není mnoho slunce – jen prostě nefungují tak efektivně. Nenechte se ale touto skutečností vůbec stresovat; zamračené dny ovlivňují účinnost vašeho solárního panelu jen o malé procento a nebude to ve finále tak velký rozdíl.

V tomto článku probereme, jak moc nedostatek slunečního světla ovlivní výkon vašich solárních panelů – a jestli je to něco, čeho byste se měli obávat.

Co jsou solární panely a solární články?

Začněme pěkně od začátku. Solární panely se skládají z několika menších jednotek známých jako solární články. Zařízení fungují tak, že přebírají světlo, které poskytuje naše sousedská hvězda, slunce. Poté přeměňují světlo na stejnosměrný proud (DC).

Někdy můžete slyšet, že energii, kterou solární panely vyrobily, se označuje jako fotovoltaická energie. Jediný panel bude generovat elektřinu dostatečnou pro jeden nebo dva menší spotřebiče. Chcete-li vytvořit solární systém, který může napájet dům nebo budovu, budete potřebovat pole s mnoha solárními panely spojenými dohromady.

Jak fungují solární panely?

Zde je techničtější a podrobnější vysvětlení, jak tato zařízení fungují:

Jak solární panely přeměňují světlo na energii (DC), energie se posílá přes střídač systému. Odtud se převádí na střídavý proud (AC). Pamatujete na školní hodiny fyziky? Pokud ne, připomeneme vám to. Střídavý proud je energie, na které běží většina domácností. To je to, co získáte, když rozvodná síť dodává elektřinu do vašeho domova, abyste mohli sledovat televizi, uvařit večeři a jednoduše rozsvítit světla.

Veškerá energie vyrobená vaším systémem, kterou nevyužíváte, se posílá do bateriového úložiště nebo do elektrické sítě; toho se dotkneme o něco později. Solární systémy fungují nejlépe, když na články dopadá co nejvíce světla. Tím se vyrábí nejvíce elektřiny. To vyvolává otázku: co se stane za zataženého dne? Nebo dokonce v noci?

Fungují solární panely i když je zatažená obloha?

Ano, solární panely fungují i za zamračených dnů – ale ne tak efektivně jako za slunečného dne. Očekávejte, že budou produkovat 10–25 % svého normálního výkonu, v závislosti na tom, jak silná je oblačnost.

Ale je tu zajímavý obrat: ačkoli fungují lépe ve slunečných než zamračených dnech, solární panely nefungují nejlépe v obzvláště horkém klimatu. Ve skutečnosti začne výkon solárního panelu jemně klesat, pokud povrchová teplota panelu stoupne nad 25 stupňů Celsia.

Stručně řečeno: v zatažených dnech solární panely fungují, ale méně efektivně. Výkon solárního panelu však také klesá, když je příliš horký. Solární panely mohou dobře fungovat a stát za to v celé řadě různých klimatických podmínek.

A co ve tmě? Fungují solární panely v noci?

Odpověď zní: moc ne. Jak jsme již zmínili dříve, solární panely potřebují světlo – nejlépe sluneční světlo – k výrobě energie. Přestože mohou generovat určitou energii z jiných světelných zdrojů, jako je pouliční osvětlení a dokonce i Měsíc, jejich výkon je velmi nízký. Z tohoto důvodu přecházejí solární panely v noci do režimu spánku, to znamená, že se stanou neaktivními a přestanou vyrábět elektřinu.

Jak tedy mají domy se solárními panely energii v noci?

Jak již bylo zmíněno výše, solární panely v noci nevyrábějí žádnou elektřinu. Ale mají tendenci produkovat super výkon během dne, když je venku slunce. Aby se věci vyrovnaly a aby elektřina fungovala i po setmění, zákazníci solárních systémů používají buď solární bateriové baterie k ukládání energie, nebo čisté měření. Většina majitelů solárních panelů připojuje svůj systém k síti, aby využila výhod čistého měření.

Většina poskytovatelů služeb nabízí programy čistého měření – virtuální baterie. Čisté měření je podobné spořícímu účtu v tom, že veškerá přebytečná energie, kterou nepoužíváte k napájení vašeho domu, se uloží do sítě. Na oplátku vám váš poskytovatel elektrické energie proplatí nebo nabídne solární kredity. Během noci můžete tak čerpat z energetických kreditů, které jste nashromáždili, zatímco vaše solární panely ve dne pracovaly. Většina majitelů solárních systémů má tedy kredity, na které se v případě potřeby spoléhají.

Solární akumulátorové úložiště

Koncepce skladování solární energie je jednoduchá. Většina solárních systémů je záměrně navržena tak, aby během dne produkovala více energie, než váš domov potřebuje. Přebytečná energie generovaná během dne je uložena v řešení solárních baterií, jako je Tesla Powerwall.

V noci, když jsou vaše solární panely v režimu spánku, můžete použít energii uloženou v bateriovém systému k napájení vašeho domova. Některé domy s jeho nastavením jsou dokonce schopny fungovat mimo síť, tedy zcela nezávisle na veřejné síti.

Čisté měření

Pokud váš systém solárních panelů nemá úložiště, můžete přebytečnou solární energii využívat i v noci. Jak? Prostřednictvím čistého měření! Díky čistému měření nemáte doma fyzické úložiště energie. Místo toho se přebytečná energie, kterou vaše solární panely vyrobí během dne, exportuje do veřejné sítě. Za tuto sílu získáváte kredity, které se hromadí na vašem účtu.

Později, v noci – nebo kdykoli jindy, když používáte energii ze sítě – můžete použít své kredity ke kompenzaci nákladů na energii. Jinými slovy, čisté měření vám umožní uložit ekonomickou hodnotu přebytečné energie, kterou vyrábíte, kterou můžete použít ke snížení nebo dokonce úplnému zrušení vašich účtů za elektřinu. Díky čistému měření je solární energie velmi výhodná.

Rekapitulace: kdy fungují solární panely

Abych to shrnul, váš systém solárních panelů bude fungovat i v zatažených dnech a ve skutečnosti funguje lépe, když není příliš horko. Účinnost vašich panelů za různých povětrnostních podmínek bude záviset na značce vašeho solárního panelu, obecně to bude tak 10-35% z maxima.

  • Zdroj obrázku ve článku: vencav / depositphotos.com

Dále si u nás o FVE přečtěte:

Post navigation

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.