Údržba solárních panelů

Údržba solárních panelů – jak správně udržovat solární panely?

Solární panely jsou skvělou investicí, která vám může poskytnout levnou, obnovitelnou solární energii na dalších 25 let nebo déle. Klíčovou otázkou však je, jak solární panely udržovat? Jak se o ně starat? Vyžadují solární panely jako vaše auto pravidelné ladění, aby zůstaly ve špičkovém stavu? Nebo je máte nechat být?

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky týkající se údržby solárních panelů.

Stručný přehled údržby solárních panelů:

  • Solární panely vyžadují velmi malou údržbu, zvláště pokud jsou nakloněny, protože déšť může smýt veškeré napadané nečistoty.
  • Obecně se doporučuje provádět čištění solárních panelů dvakrát až čtyřikrát ročně.
  • Pomocí monitorovací aplikace můžete sledovat množství energie, kterou vaše panely produkují. Pokud zaznamenáte pokles v produkci energie, možná je ten správný čas vyčistit solární panely.
  • Na údržbu a čištění solárních panelů se nevztahují záruky na panely, ale pokud jsou vaše solární panely poškozené, obvykle se na ně záruka vztahuje.

Je potřeba solární panely udržovat?

Solární panely obecně vyžadují jen velmi malou údržbu, aby fungovaly, takže ano, obvykle je můžete nechat být. Jediné, co potřebují, je pravidelné lehké čištění, abyste se ujistili, že špína, listí a jiné nečistoty nebrání slunečním paprskům v dopadu na ta správná místa.

Rozsáhlejší údržbu možná budete potřebovat pouze v období hustého sněžení, protože centimetry sněhu mohou celkem dost bránit výkonu solárních panelů.

Můžete sledovat stav vašich solárních panelů?

Zda se energetický výkon vašich panelů začne snižovat, to můžete klasicky sledovat prostřednictvím aplikace. Nižší energetický výstup může být známkou toho, že vaše panely jsou něčím zatemněny, ušpiněné, například úlomky, listím, prachem a nemohou vyrábět své typické množství elektřiny.

Integrací monitorovacího systému solárních panelů do vašeho nastavení můžete sledovat, kolik energie vaše panely vyrobí v kterýkoli daný den a kolik vyrobí v průběhu času. To vám umožní přesně vidět, jak různé vnější faktory ovlivňují výkon vašich panelů a jak dobře si udržují účinnost po celou dobu své životnosti. Monitorovací systém vás také upozorní, pokud se panel rozbije nebo selže, abyste jej mohli opravit nebo vyměnit.

Pojďme se blíže podívat na to, jak zajistit, aby vaše solární panely vydržely co nejdéle.

Jak udržovat solární panely?

Pokud jsou vaše panely nakloněny, máte štěstí: déšť celkem snadno odstraní prach a nečistoty, které se na nich nahromadily. Během období sucha nebo delších období bez deště je však důležité solární panely čistit ručně.

Obecně se doporučuje provádět čištění solárních panelů dvakrát až čtyřikrát ročně. I když se to může zdát hodně, dobrou zprávou je, že to nevyžaduje mnoho práce. Stačí opravdu jen foukač listí nebo rychlý postřik zahradní hadicí a vaše panely budou čisté a v top stavu.

V zimě možná budete muset vyčistit panely po silném sněžení. Pokud k odklízení sněhu používáte vodu, ujistěte se, že je vlažná. Můžete použít i stěrku s dlouhou rukojetí.

Je důležité zde poznamenat, že při odklízení sněhu z panelů byste nikdy neměli používat horkou vodu. Panely jsou vyrobeny z tvrzeného skla a extrémní teplotní rozdíl mezi horkou vodou a studenou vodou může znamenat popraskání skla.

Vysoce propustné tvrzené sklo má oproti běžnému sklu mnohem lepší vlastnosti, a to z hlediska bezpečnosti, efektivnosti a úrovně ochrany modulu proti větru, mrazu, dešti, sněhu, nárazu či korozi. Povrch tohoto ochranného skla navíc lépe propouští sluneční záření, což zajišťuje vyšší efektivitu a nižší ztráty při výrobě solární energie.

Panely namontované na zemi vs. panely na střeše – je rozdíl v jejich údržbě?

Pokud jde o údržbu, jediný skutečný rozdíl mezi pozemními solárními systémy a střešními solárními systémy je ten, že pozemní panely jsou snadněji přístupné, a proto se snáze udržují v čistotě. Pokud si všimnete nahromadění sněhu nebo jiných nečistot, můžete je jednoduše zamést koštětem s měkkými štětinami.

Jak extrémní počasí ovlivňuje vaše solární panely?

Solární panely jsou navrženy tak, aby byly celkem dost odolné. Kvalitní instalace solárních panelů umožňují FV systémům odolat všem druhům počasí, od větru a deště po sníh a další.

Budete určitě rádi, když budete vědět, že solární panely dobře odolávají krupobití. Dokážou dokonce přežít i hurikány, o čemž svědčí jen menší poškození solárních systémů v Severní Karolíně během hurikánu Florence v roce 2018.

Samozřejmě nejsou 100% nezničitelné; ve vzácných případech mohou utrpět poškození krupobitím, hurikány, tornády nebo blesky. Ale pokud máte od dodavatele dobrou záruku, měli byste mít možnost nechat opravit nebo vyměnit všechny poškozené panely.

Poněkud ironicky, typ počasí, který nejčastěji ovlivňuje solární panely, je teplo. Když teplota překročí 25 °C, panely ztrácí účinnost přibližně o 1 % na stupeň.

Když panely ale zvednete několik centimetrů nad zem nebo střechu, umožníte cirkulaci vzduchu, což je může pomoci ochladit a zachovat produkci energie.

Jak opravit nebo vyměnit solární panely

Pokud vaše solární panely potřebují opravit nebo vyměnit, je nejlepší najmout profesionála.

Pokud ztrácejí účinnost a jsou stále pod zárukou, zavolejte společnosti, která vaše panely nainstalovala. Pošlou někoho, aby posoudil situaci a buď problém odstranil, nebo vyměnil panely.
Pokud vaše solární panely utrpěly fyzické poškození, často se na to vztahuje samostatná záruka na zařízení. Můžete spolupracovat se společností, která vám panely dodala / nainstalovala, abyste zjistili, kdo může tyto panely nejlépe vyměnit. Ať tak či onak, nepokoušejte se sami instalovat solární panely nebo provádět opravy, pokud nemáte zkušenosti s domácími solárními systémy.

Jaká je standardní záruka na solární panely?

Je důležité zajistit, aby na solární panely, které instalujete, byla poskytnuta dobrá záruka; pokud se účinnost vašich solárních panelů začne snižovat, může vás to v průběhu let stát tisíce korun.

Pokud se na váš solární panel vztahuje záruka, společnost, která jej nainstalovala, zajistí v případě problémů výměnu. Dobrá společnost vám poskytne záruku 15 až 25 let a zaručí, že produkce energie vašich panelů zůstane po celou dobu na úrovni 80 % nebo více.

Je tedy údržba solárních panelů náročná?

Celkově vzato je údržba solárních panelů opravdu docela snadná a nenáročná. Pokud si všimnete nahromadění prachu, nečistot nebo sněhu, rychlé čištění zajistí, že vaše panely budou dále efektivně fungovat. Kromě toho se ujistěte, že panely, které plánujete koupit, mají dobrou záruku, takže pokud se vaše panely rozbijí, budou vyměněny.

Udělejte to takto a vaše panely by měly i nadále pracovat se špičkovou účinností a přinášet vám čistou, obnovitelnou solární energii po mnoho let.

Zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: fotocorn / depositphotos.com

Dále si u nás o FVE přečtěte:

Post navigation

1 Komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.